Zgony wśród niezaszczepionych. Wskaźnik waha się od 73 do 99 procent
Od dnia pojawienia się pierwszej szczepionki przeciwko COVID-19 lekarze i eksperci medyczni podkreślają, że jej przyjęcie jest najlepszym sposobem na walkę ze światową pandemią. Szczepienie w znacznej mierze pozwala uchronić się przed ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby i hospitalizacji. Te zaś, z powodu COVID-19 nadal bardzo często się zdarzają. Jak podają światowe statystyki, dotyczą one głównie osób niezaszczepionych, wśród których ogrom przypadków kończy się zgonem.
Zgony wśród niezaszczepionych
Ministerstwo Zdrowia podało, że 99 proc. śmierci z powodu COVID-19 dotyczy osób niezaszczepionych. Taką samą informację przekazał także główny amerykański ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, dr Anthony Fauci. – Mamy narzędzia do przeciwdziałania pandemii. Proszę ludzi, aby odłożyli na bok wszystkie różnice i zdali sobie sprawę, że wspólnym wrogiem jest wirus – apelował w lipcu Fauci. Według niego to „frustrujące i tragiczne”, że większości śmiertelnych przypadków można było zapobiec, jednak ludzie z różnych powodów nie decydowali się na przyjęcia szczepionki.
"Szczepienia chronią nas przed najgorszymi zjawiskami, jak lockdown, jak zgon, jak ciężka hospitalizacja, więc ten, kto z tego nie korzysta, dokonuje świadomego wyboru brania na siebie pewnej odpowiedzialności nie tylko za swoje zdrowie, ale też za zdrowie bliskich" – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.
W czasie, gdy czwarta fala koronawirusa przybiera na sile, przyglądamy się aktualnej sytuacji w kraju. Obecnie w Polsce z powodu pandemii najbardziej ucierpiały województwa: polskie, wielkopolskie i śląskie. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że spośród 463 osób, które zmarły ostatniej doby (16.11.2021), ponad 70 proc. to osoby nie w pełni zaszczepione.
Kim jest osoba w pełni zaszczepiona?
Za osoby w pełni zaszczepione uważa się tych, którzy są: 2 tygodnie po drugiej dawce szczepionki 2-dawkowej (szczepionki Pfizer lub Moderna), lub 2 tygodnie po podaniu szczepionki jednodawkowej (Johnson & Johnson).
Nawet osoby, które są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, powinny kontynuować działania profilaktyczne:
- Nosić maseczkę w miejscach publicznych;
- utrzymywać dystans społeczny;
- unikać tłumu;
- często myć dłonie.