Prace w ogrodzie mają wpływ na zdrowie. Zalecane są dla kobiet po menopauzie
Praca w ogrodzie pomaga pozbyć się przewlekłego stresu i przyczynia się do przywrócenia równowagi psychicznej. Jest świetnym sposobem na zajęcie myśli i zrelaksowanie się. Wykonywanie typowych, lekkich prac ogrodowych obejmuje np.: sadzenie, pikowanie, podlewanie, podcinanie czy rozmnażanie roślin, wysiewanie nasion kwiatów, owoców, warzyw.
Na co jeszcze ma wpływ praca w ogrodzie?
Najnowsze badanie opublikowane w „Journal of the American Heart Association” wskazuje, że codzienne prace w ogrodzie mają wpływ na zapobieganie chorobom sercowo – naczyniowym u kobiet po menopauzie.
Jak przebiegało badanie?
Badania przeprowadzono w grupie ponad 5 tys. kobiet w wieku od 63 do 97 lat. Żadna z uczestniczek z uczestników nie leczyła się na choroby serca przed rozpoczęciem badania. Lekarze rejestrowali aktywność fizyczną kobiet przez siedem dni z rzędu. Obserwowali kobiety średnio przez 6,5 roku, aby sprawdzić, czy rozwinęły się u nich choroby sercowo-naczyniowe.
Co wskazały wyniki?
Wyniki wskazały, że u kobiet, które miały co najmniej cztery godziny ruchu dziennie, o ponad 40 proc. zmniejszyła się częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z kobietami, które miały mniej niż dwie godziny ruchu dziennie.
Dlaczego u kobiet po menopauzie ruch jest szczególnie ważny?
Choroby serca są w Stanach Zjednoczonych odpowiedzialne za jeden na pięć zgonów kobiet każdego roku – wskazują badania. Kobiety po menopauzie są bardziej narażone na choroby serca, ponieważ nie mają już ochrony sercowo-naczyniowej jako dają hormony. Ich poziom po okresie menopauzy radykalnie się zmienia.
"Praca w ogrodzie, a także inne codzienne aktywności życiowe pomagają zmniejszyć stres, poprawić nastrój i zabezpieczyć przed wystąpieniem chorób sercowo – naczyniowych" - powiedział autor badania, dr. Steve Nguyen, z Uniwersytetu w Kalifornii.