Scenariusz na życie z padaczką
Aleksandra Zalewska – Stankiewicz: Infolinia dla obywateli Ukrainy, którzy chorują na padaczkę, podobno jest ostatnio oblegana. Stres i lęk mogą wywołać lub nasilić atak padaczki?
Dr n. med. Piotr Zwoliński: Oczywiście, to czynniki, które mogą przyczynić się do wzmożonych napadów epilepsji. Podobnie jak wysiłek fizyczny czy bezsenność, uważana za jeden z głównych czynników wyzwalających objawy padaczki. Do innych czynników należą też przerywane światło, gwałtowane zmiany pogody czy – nie wiadomo dlaczego – pełnia księżyca. Wiele sytuacji wewnętrznych, związanych z emocjami, jak i tych zewnętrznych, niezależnych od pacjenta, powoduje obniżenie progu drgawkowego, a wtedy łatwiej o napad. Z myślą o obywatelach Ukrainy chorujących na epilepsję uruchomiliśmy specjalny numer telefonu: + 48 503 924 756. Udzielamy porad medycznych, pomocy doraźnej, wystawiamy też e-recepty. Bezpłatna infolinia działa w języku ukraińskim, rosyjskim oraz polskim.
26 marca na całym świecie obchodzony jest Lawendowy Dzień, tzw. Purple Day. O czym ma przypominać to święto?
Dr n. med. Piotr Zwoliński: Dane mówią, że na świecie na padaczkę choruje około 50 milionów ludzi. W Polsce ich liczba może sięgać nawet do 500 tysięcy. Wokół epilepsji narosło wiele krzywdzących mitów. Błędne jest także przekonanie o nieuleczalności padaczki, dlatego uważam, że powinniśmy jak najwięcej o niej mówić, aby móc ją wspólnymi siłami społecznie odczarować. Stąd też akcja – #ZrozumiećPadaczkę, którą realizujemy jako Neurosphera. Warto podkreślać, że padaczka to zwykła choroba, którą potrafimy dziś skutecznie leczyć. Więc 26 marca przypominamy sobie, że chorzy na epilepsję to normalni ludzie, żyjący wśród nas, aktywni zawodowo, realizujący swoje pasje. Powinni być traktowani jak osoby, które np. chorują na nadciśnienie.