Koniec stanu epidemii w Polsce. Decyzja zapadnie w tym miesiącu
O obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce szef resortu zdrowia mówił w czwartek na antenie Polsat News. Poinformował, że obecnie trwają analizy prawne w związku z przekształceniem stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Decyzja zapadnie w kwietniu.
Co oznacza stan zagrożenia epidemią?
Stan zagrożenia wprowadza się, żeby zapobiec epidemii, natomiast stan epidemii ogłasza się w momencie, gdy epidemia na danym obszarze już występuje i należy zminimalizować jej skutki.
Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna, którą wprowadza się na określonym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia działań zapobiegawczych – mówi art. 2 ust. 23 ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych.
Minister poinformował, że mimo planowanego zniesienia stanu epidemii, stan zagrożenia epidemicznego będzie utrzymany. „I z takim niepokojem będziemy czekali na wrzesień, na okres powakacyjny" – dodał.
Czy rekomendowana będzie czwarta dawka szczepień przeciw COVID-19?
W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) rekomendowały czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 dla osób w wieku 80 lat i starszych. W Polsce decyzja dotycząca czwartej dawki szczepionki zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni.
„Będziemy bardzo się przyglądali temu, co w ostatnim czasie EMA rekomendowała. Patrzymy też na inne kraje, gdzie chociażby pacjenci domów opieki społecznej czy osoby z immunoniekompetencją, czyli z upośledzonym systemem odporności mogły z tego korzystać” — powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Czy zostaną zniesione tzw. paszporty covidowe?
Minister Niedzielski wyjaśnił, że w związku z coraz mniejszą liczbą odnotowywanych zakażeń możliwe jest ograniczenie funkcjonowania tzw. paszportów covidowych. „Są wyraźne wskazania, że to jest instrument, który wygasa. Powoli się z nim żegnamy” – powiedział.