Całowanie – jak wpływa na organizm? Najlepsze techniki
Całowanie dziewczyny to jeden z częstych tematów, które poruszają nastoletni chłopcy. Pierwszy pocałunek pozostaje w pamięci na całe życie, przywołując zwykle pozytywne wspomnienia. Prawdziwe całowanie to jednak coś więcej niż jedynie nieśmiałe muśnięcie wargami ust szkolnej sympatii lub wakacyjnej miłości. Aby nauczyć się dobrze całować, trzeba sporo ćwiczyć. W tym przypadku praktyka czyni mistrza, jednak nie można zapomnieć również o odpowiedniej technice, która pozwoli cieszyć się przyjemnością, jaka związana jest z całowaniem.
Dobry pocałunek, czyli jaki?
Jak całować kobietę, aby pocałunki na zawsze pozostały w jej pamięci? Jak całować mężczyznę, by sprawić mu wyjątkową przyjemność? Te pytania zadają sobie nie tylko osoby, którym brak doświadczenia w całowaniu. Nie każdy pocałunek musi sprawiać przyjemność, choć może się nam wydawać, że jest inaczej. Wiele w tej kwestii zależy od techniki, doboru rodzaju pocałunku do sytuacji, a także potrzeb i oczekiwań całowanej osoby. Każdy z nas ma inne preferencje, dlatego należy obserwować partnera lub partnerkę, aby móc w pełni sprostać oczekiwaniom drugiej osoby.
Dobry pocałunek nie musi być intensywny. Delikatna czułość także sprawia przyjemność i pozwala na pobudzenie wszystkich zmysłów. Wiele w kwestii doboru techniki pocałunku zależy od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Nie zaszkodzi jednak próbować różnych technik, bo pozwoli to na urozmaicenie relacji.
Techniki całowania
Odpowiednio dobrana technika pocałunku sprzyja podnieceniu, dlatego warto poznać tajniki trudnej sztuki całowania, by sprawiać przyjemność ukochanej osobie oraz czerpać radość z okazywania uczuć.
Wyróżniamy kilka technik całowania, które pozwalają na pobudzenie nie tylko wrażliwej okolicy warg i wnętrza ust. Całując całe ciało partnera, również możemy wywołać przyjemne uczucie podniecenia. Warto i w tym przypadku pamiętać o indywidualnych preferencjach, bo nadmiar bodźców może wywoływać skutek odwrotny do zamierzonego i zniechęcać do kontynuowania relacji. Tak dzieje się m.in. w przypadku osób nadwrażliwych na dotyk, które pomimo szczerego zaangażowania, nie odczuwają przyjemności w momencie intensywnego całowania całego ciała i nadmiernego pobudzania zakończeń nerwowych.
Wśród różnych technik całowania wyróżniamy m.in.:
- pocałunek amerykański
- pocałunek francuski,
- pocałunek głęboki,
- pocałunek chrupiący,
- pocałunek ssący,
- pocałunek węchowy,
- pocałunek głaszczący.
Pocałunek amerykański może sprawiać ogromną przyjemność. W tej technice całowania kluczową rolę odgrywa delikatne ssanie wargi partnera. Aby stać się mistrzem pocałunku amerykańskiego, trzeba sporo ćwiczyć, bo wiele zależy od doboru odpowiedniej intensywności ssania, która pozwoli na pobudzenie zakończeń nerwowych, ale nie spowoduje bólu i innego dyskomfortu. Podczas pocałunku amerykańskiego mężczyzna ssie górną wargę kobiety, a kobieta ssie dolną wargę mężczyzny.
Pocałunek francuski to wyjątkowo podniecająca wersja pocałunku. Namiętny, głęboki i długi pocałunek francuski wymaga perfekcyjnej pracy języka, który poznaje wnętrze ust partnera. Kluczowa w tym przypadku jest odpowiednia synchronizacja oddechów oraz przyśpieszanie i zwalnianie tempa, co pozwoli na zaczerpnięcie oddechu.
Pocałunek głęboki to często „preludium” gry wstępnej. Jest bardziej namiętny od pocałunku francuskiego, bo oprócz penetracji wnętrza jamy ustnej, partnerzy ssą także koniuszek języka. Całowanie głębokie pobudza liczne zakończenia nerwowe, prowadząc do silnego podniecenia.
Pocałunek chrupiący uwzględnia delikatne podgryzanie warg oraz skóry partnera. Całowanie chrupiące wymaga wyjątkowej wprawy i wyczucia, bo nie każdy preferuje mocne podgryzanie, które może sprawiać ból. Delikatność jest w tym przypadku bardzo ważna, bo to ona decyduje o odczuwanych doznaniach.
Pocałunek ssący polega na zasysaniu skóry lub ust partnera. Całowanie ssące wywołuje mieszane emocje, bo zasysaniu towarzyszą dodatkowe efekty dźwiękowe. Całowanie „na odkurzacz” nie jest najważniejszą techniką sztuki całowania, jednak wielu osobom sprawia prawdziwą przyjemność. Pocałunek ssący lepiej sprawdza się w przypadku stymulacji stref erogennych na szyi, pozwalając na szybkie pobudzenie i wywołanie dreszczu podniecenia. Efektem intensywnych pocałunków ssących są tzw. malinki, czyli charakterystyczne zaczerwienienia skóry, które pojawiają się na skutek jej ssania.
Całowanie węchowe to specyficzna „gra”, która uwzględnia skropienie fragmentów ciała delikatnymi perfumami. Osoba węsząca ma za zadanie odnaleźć pachnące miejsca na ciele partnera i obsypać je pocałunkami.
Pocałunek głaszczący polega na głaskaniu ciała koniuszkiem języka. W celu spotęgowania przyjemnych doznań warto delikatnie nabierać powietrza i powoli je wypuszczać, co dodatkowo pobudzi znajdujące się w skórze zakończenia nerwowe oraz szczególnie wrażliwe na dotyk strefy erogenne. Tego typu pocałunki stanowią ważny element gry wstępnej.
Eksperci twierdzą, że jest ponad 100 różnych technik całowania. Odgrywają one ważną rolę w pocałunkowej sztuce kochania (pocałunkowej ars amandi), stając się jednym ze sposobów na pobudzenie zmysłów podczas gry wstępnej oraz w trakcie miłosnych uniesień.
Jak się całować? Instrukcja dla początkujących
Pierwszy pocałunek bywa zaplanowany w każdym szczególe, jednak związane z nim emocje sprawiają, że często zaczynamy działać instynktownie, co przynosi zdecydowanie lepsze efekty. Jeżeli chcesz, aby twój pierwszy pocałunek był wyjątkowy, skup się przede wszystkim na magii chwili, która na długo pozostanie w pamięci.
Podczas pierwszego pocałunku możesz stać lub siedzieć. Delikatnie przechyl głowę i przybliż swoje usta do ust całowanej osoby. Na początku możesz zdecydować się na delikatny, suchy pocałunek. Pozwoli on sprawdzić, jak zareaguje całowana przez Ciebie osoba i może stanowić wstęp do innych rodzajów pocałunków. Jeżeli chcesz całować się z języczkiem, delikatnie rozchyl wargi całowanej osoby i wsuń język do wnętrza jej ust. Pieść język partnera swoim językiem okrężnymi ruchami, pamiętając o zmianie tempa oraz przerwie na zaczerpnięcie oddechu. Warto także pamiętać o mowie ciała. Delikatny dotyk, głaskanie głowy lub policzka drugiej osoby potęguje doznania oraz jest oznaką czułości. Pierwszy pocałunek zakochanych to magiczna i na długo pozostająca w pamięci chwila, jednak nie należy zrażać się ewentualnymi niepowodzeniami, za które zwykle odpowiadają silne emocje. Jeżeli coś pójdzie nie tak, możesz zawsze wykonać następne podejście.
Trudna sztuka całowania wymaga ćwiczeń, a nie jedynie poznania teorii. Twoje usta muszą nauczyć się okazywać czułość oraz współpracować z ustami drugiej osoby. Na początek warto skupić się na ćwiczeniu najprostszych technik pocałunków. Usta drugiej osoby powinny być równie chętne do całowania, dlatego nie rób niczego na siłę. Choć może się wydawać, że trudno jest znaleźć odpowiedni moment na pocałunek, to szybko zauważysz, kiedy twoja druga połówka jest gotowa na to, aby zatracić się nie tylko w delikatnym, suchym pocałunku, ale także przejść na kolejny poziom wtajemniczenia i spróbować np. pocałunku z języczkiem. Nie zawsze od razu jesteśmy gotowi na wykonanie kolejnego kroku, dlatego warto dać sobie czas i poczekać na odpowiedni moment. Pocałunki dają poczucie szczęścia, jednak nie mogą być wymuszone — pamiętaj o tym nie tylko podczas pierwszego pocałunku, ale także później.