Cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie się mózgu. Sprawdź najnowsze doniesienia
Autorzy badania ocenili związek między typowym starzeniem się mózgu a cukrzycą typu 2 i zaobserwowali, że cukrzyca typu 2 ma podobny wzór neurodegeneracji jak starzenie się, jednak taki, który postępuje szybciej. Ponadto naukowcy stwierdzili, że nawet typowe starzenie się mózgu odzwierciedla zmiany w regulacji glukozy powodowane przez insulinę.
Starzenie się mózgu jest przyspieszone nawet o 26 proc. u osób z postępującą cukrzycą typu 2. Dlatego pilnie potrzebne są dalsze badania zmian w mózgu związanych z cukrzycą – wskazuje Botond Antal, współautor badania ze Stony Brook University w USA.
Cukrzyca typu 2. wpływa na pogorszenie funkcji poznawczych
Do tej pory żadne badania nie porównywały bezpośrednio zmian neurologicznych u zdrowych ludzi powodowanych starzeniem się, ze zmianami występującymi u osób w tym samym wieku, chorujących na cukrzycę. Naukowcy wskazali, że istnieją dowody łączące cukrzycę typu 2 z pogorszeniem funkcji poznawczych. Okazało się, że neurologiczne zmiany, spowodowane cukrzycą typu 2 były przypisywane naturalnym procesom starzenia organizmu, które rozpoczyna się w średnim wieku.
„Neurologiczne skutki cukrzycy typu 2 mogą ujawnić się wiele lat wcześniej, zanim zostaną wykryte za pomocą standardowych badań. Do czasu zdiagnozowania cukrzycy typu 2 za pomocą dostępnych testów, pacjenci mogą doznać nieodwracalnego uszkodzenia mózgu” – powiedział Botond Antal, współautor badania ze Stony Brook University w USA.
Przebieg badania
Żeby zdefiniować wpływ cukrzycy na starzenie się mózgu, naukowcy ze Stony Brook University w USA przeanalizowali dane medyczne 20 tys. osób w wieku od 50 do 80 lat udostępnione im z Biobanku w Wielkiej Brytanii. Porównywano skany mózgu i pomiary funkcji mózgu zdrowych osób oraz osób z rozpoznaniem cukrzycy typu 2. Analiza wykazała, że zarówno starzenie się, jak i cukrzyca typu 2 powodują zmiany w funkcjach wykonawczych, takich jak pamięć robocza, uczenie się, elastyczne myślenie oraz szybkość przetwarzania informacji w mózgu.
Wnioski z badania
Osoby chore na cukrzycę wykazywały większy o ponad 13 proc. spadek funkcji wykonawczych mózgu, poza efektami związanymi z wiekiem, niż u osób z niezdiagnozowaną chorobą. Wskazano, że również szybkość przetwarzania informacji w mózgu zmniejszyła się o kolejne 6,7 proc. w porównaniu z osobami w tym samym wieku bez cukrzycy. Spadek istoty szarej w mózgu, poza typowymi skutkami związanymi z wiekiem oszacowano na 6,2 proc.