Szpital i kwarantanna. Sprawdź, co cię czeka, jeśli zachorujesz na małpią ospę
Nowe przepisy obowiązują od soboty 28 maja. To trzy rozporządzenia dotyczące m.in. zgłaszania przypadków zakażenia, kwarantanny i hospitalizacji osób z podejrzeniem lub chorych na tę chorobę.
Kogo dotyczy obowiązek kwarantanny z powodu małpiej ospy?
Jak informuje resort zdrowia, gdy dojdzie do wykrycia przypadku podejrzenia ospy małpiej lub jej rozpoznania, będzie można nałożyć kwarantannę na osobę z kontaktu lub podejrzaną o zachorowanie. Kwarantanna ma trwać 21 dni lub do czasu ustalenia innej etiologii zachorowania albo wykluczenia zakażenia wirusem małpiej ospy u osoby, która była źródłem narażenia. Osoby, u których rozpoznano chorobę, będą podlegać hospitalizacji.
Co oznacza bliski kontakt w przypadku małpiej ospy? Obostrzenia obejmują głównie partnerów seksualnych i osoby mieszkające w tym samym gospodarstwie domowym lub osoby korzystające z tej samej pościeli, przedmiotów lub ubrania. Także osoby współdzielące tę samą zamkniętą przestrzeń (roboczą/biuro/ transport) przez co najmniej 8 godzin, ale także pracownicy służby zdrowia pracujący bez zabezpieczenia w środki ochrony indywidualnej.
Środki ochrony osobistej i higiena przy małpiej ospie
Resort zdrowia wydał także szczegółowe wytyczne dla podmiotów leczniczych. Każdy przypadek małpiej ospy musi być zgłoszony do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologcznej.
Sam personel medyczny powinien w kontakcie z osobami chorymi lub potencjalnie chorymi na małpią ospę powinien zabezpieczać się środkami ochrony osobistej. To m. in. jednorazowy długo fartuch, maseczka FFP2 czy przyłbica. Ryzyko zakażenia personelu diagnostycznego oceniane jest jako niskie jeśli pracownicy przestrzegają procedur bezpieczeństwa biologicznego funkcjonujących w danym laboratorium.
Ministerstwo Zdrowia przypomina jednocześnie o przestrzeganiu procedur zapobiegających szerzeniu się zakażeń, dotyczących m.in. takich obszarów jak: higiena rąk, postępowanie z odpadami czy sprzątanie.
Czym jest małpia ospa?
Ospa małpia (MPX, ang. Monkeypox) jest infekcją wirusową wywołaną przez wirus ospy małpiej. Występuje w dwóch odmianach – zachodnioafrykańskiej oraz środkowoafrykańskiej, które różnią się ciężkością przebiegu. Obecne zawleczenia do Europy są spowodowane odmianą zachodnioafrykańską, która ma łagodniejszy przebieg. Początkowe objawy małpiej ospy to m.in., wysoka gorączka, bóle mięśni i osłabienie. Po 1-3 dniach u pacjenta rozwija się wysypka, która może utrzymywać się do 4 tygodni.
W Polsce wciąż nie odnotowano ani jednego przypadku małpiej ospy. W Europie najwięcej przypadków dotyczy Wielkiej Brytanii (ponad 70). Pojedyncze zachorowania zgłosiły m.in. Szwecja i Austria. Małpia ospa pojawiła się także w sąsiadujących z Polską Niemczech i Czechach.