Boli? Leczenie bólu polem magnetycznym i światłem LED
Zabiegi leczniczym polem magnetycznym są wykorzystywane w medycynie od ponad 30 lat. Potwierdzono badaniami skuteczność ich działania m.in. w osteoporozie, stanach po udarach mózgu, nawracających infekcjach u dzieci, leczeniu trudno gojących się ran, oparzeń i owrzodzeń czy bólach migrenowych. Lista chorób jest naprawdę długa, jednak największe znaczenie przypisuje się działaniu przeciwbólowemu oraz przeciwzapalnemu magnetostymulacji i magnetoterapii. Udowodniono, że analgetyczny (przeciwbólowy) efekt stosowania pola magnetycznego występuje nie tylko w trakcie jego aplikowania, ale utrzymuje się również po zakończeniu ekspozycji na pole magnetyczne.
Przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie pól magnetycznych ma zastosowanie w leczeniu różnych rodzajów bólu, m.in. w bólach kręgosłupa, bólach reumatycznych, bólach związanych ze schorzeniami neurologicznymi, migrenach, bólach pooperacyjnych, bólach związanych z urazami sportowymi i przeciążeniami oraz bólach w powikłaniach stomatologicznych. Dobre efekty osiągane są w chorobach zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego.
Coraz częściej w leczeniu bólu stosuje się również leczenie światłem, czyli światłoterapię, inaczej nazywaną fototerapią. Polega ona na naświetlaniu danej części ciała światłem o parametrach leczniczych. Fototerapia w połączeniu z terapią polem magnetycznym również wykazuje działanie przeciwbólowe, a połączenie tych dwóch czynników fizykalnych wzmacnia ich efektywność.
Epidemia bólu
Czym jest ból? To złożone zjawisko fizjologiczne, powiązane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek. Pełni on w organizmie funkcję alarmu – ostrzega o zagrożeniu chorobą albo urazem lub jest jej objawem. Ból ostry jest bardzo silny, ale krótkotrwały; przewlekłym nazywa się ból odczuwalny co najmniej trzy miesiące. Niekiedy trwa latami.
Ból, szczególnie silny i długotrwały, powoduje cierpienie, dyskomfort, a także ograniczenie aktywności fizycznej, rozdrażnienie, agresję, depresję i bezsenność, pogarsza pamięć i koncentrację. Może wyłączyć człowieka z aktywnego życia.
Niestety, ból towarzyszący chorobom przewlekłym to rozpowszechnione zjawisko. Co piąty dorosły Europejczyk i Amerykanin odczuwa przewlekły ból o różnym pochodzeniu. Tyle że te dane to statystyka, średnia dla wielu państw. Na zespoły bólu przewlekłego o różnej etiologii cierpi nawet 27 proc. Polaków – wynika z badania przeprowadzonego na początku wieku na grupie ponad 46 tys. mieszkańców 15 krajów europejskich. Odsetek cierpiących na ból wzrasta wraz z wiekiem i wynosi ponad 50 proc. wśród pacjentów powyżej 65. roku życia.
Ankiety przeprowadzone wśród pacjentów pokazują, że długotrwały ból jest najczęściej wywołany osteoartrozą, czyli chorobą zwyrodnieniową stawów (47 proc. uczestników podało tę przyczynę), która jest też najczęściej występującym schorzeniem narządu ruchu. Przyczynami przewlekłego bólu są również choroby kręgosłupa (20 proc. odpowiedzi), a także osteoporoza, migrena i pozostałe bóle głowy, choroby naczyń obwodowych, reumatoidalne zapalenie stawów i in.
Polem magnetycznym w ból długotrwały
Czy magnetostymulacja i magnetoterapia, czyli leczenie polami magnetycznymi, rzeczywiście pomaga w uśmierzaniu bólu? Czy naprawdę ma działanie analgetyczne?
Sama terapia z wykorzystaniem impulsowego pola magnetycznego jest obecnie jedną z najlepiej udokumentowanych w badaniach i obserwacjach klinicznych metodą medycyny fizykalnej. Tylko w Polsce badania nad terapią polem magnetycznym trwają już niemal 25 lat i wzięło w nich udział ponad 10 tys. pacjentów. Przebadano również działanie przeciwbólowe magnetostymulacji w wielu chorobach. Wyniki badań? Pole magnetyczne pomaga.
Na przykład w badaniu przeprowadzonym przez badaczy ze Śląskiej Akademii Medycznej „Analiza skuteczności terapeutycznej magnetostymulacji Viofor JPS w wybranych jednostkach chorobowych” wzięli udział pacjenci, którzy po cyklu zabiegów polem magnetycznym wypełniali anonimowe ankiety. 1296 uczestników cierpiało na schorzenia układu ruchu, takie jak: choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych, osteoporoza, zapalenie tkanek miękkich, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), reumatoidalne zapalenie stawów, stany po złamaniach kości i stany po urazach bez złamania. 463 osoby stanowili pacjenci z chorobami układu nerwowego.
W grupie chorych ze schorzeniami układu ruchu zdecydowaną poprawę lub ustąpienie dolegliwości zgłaszało od 89 proc. (osteoporoza) do 100 proc. chorych (stany po urazach narządów ruchu) w zależności od jednostki chorobowej.
U 702 osób z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa odnotowano ustąpienie dolegliwości u 21 proc. badanych, znaczną poprawę u 51 proc. badanych, poprawę u 21 proc.
Zaś u chorych z chorobą zwyrodnieniową stawów obwodowych dolegliwości ustąpiły u 23 proc. badanych, znaczną poprawę stwierdzono u 49 proc., zaś u 25 proc. – poprawę. Poprawa przejawiała się najczęściej w zmniejszeniu lub ustąpieniu nasilenia dolegliwości bólowych oraz polepszeniu zakresu ruchu bolących stawów, kręgosłupa i niedowładnych kończyn.
Podobne wyniki uzyskano u osób ze schorzeniami układu nerwowego (porażenie, niedowłady, stany po udarach mózgu, stwardnienie rozsiane i migreny). Poprawę lub ustąpienie dolegliwości zgłaszało od 90 do 99 proc. chorych.
Mechanizmy łagodzenia bólu
Badania wykazały, że terapia polem magnetycznym wpływa na układ nerwowy, a tym samym na wytwarzanie neuroprzekaźników. Neuroprzekaźnikiem, którego „produkcja” w szczególności rośnie pod wpływem stosowania pola magnetycznego, są beta-endorfiny, zwane również hormonami szczęścia (bo wpływają na jego odczuwanie). W leczeniu bólu ważne jest to, że odpowiadają również za zmniejszenie jego odczuwania. Wzrost poziomu beta-endorfin spowodowany działaniem pola magnetycznego ma nie tylko korzystny wpływ na redukcję bólu, ale też na ogólną poprawę samopoczucia pacjenta.
Ponieważ pola magnetyczne mają również działanie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe, ten efekt terapii wpływa dodatkowo na zmniejszenie bólu oraz skutecznie wspiera leczenie jego przyczyny. Podczas zabiegów magnetostymulacji dochodzi także do przyspieszenia procesów regeneracyjnych poprzez stymulację komórek oraz regulację procesów międzykomórkowych prowadzących do regeneracji tkanek. Dzięki tym wszystkim efektom leczenie polem magnetycznym pozwala nie tylko zredukować ból, ale przede wszystkim zmniejszyć objawy wielu chorób oraz spowolnić i nierzadko zatrzymać ich postęp.
W gabinecie stomatologa
Właśnie dzięki działaniu regeneracyjnemu, przeciwbólowemu i przeciwzapalnemu terapia polem magnetycznym zaczyna być również stosowana w leczeniu powikłań stomatologicznych. Sprawdza się w szczególności w łagodzeniu bólu, po uszkodzeniu nerwu, w trakcie leczenia protetycznego czy po założeniu aparatu ortodontycznego lub implantu.
Analgetyczne działanie pola magnetycznego wykazano w badaniu przeprowadzonym przez polskich lekarzy stomatologów na grupie 42 pacjentów (wyniki opublikowano w „Przeglądzie Stomatologicznym”). Celem badania była ocena wpływu działania magnetostymulacji Viofor JPS na ból pojawiający się podczas leczenia endodontycznego oraz po jego zakończeniu, a także u pacjentów po zabiegach chirurgicznych. Okazało się, że po każdym kolejnym zastosowaniu pola magnetycznego w obu grupach obserwowano wyraźne zmniejszenie występowania dolegliwości bólowych. Obniżyło się również nasilenie bólu, częstość jego występowania, przez co możliwe było zdecydowane ograniczenie zażywania środków przeciwbólowych.
Magnetoledoterapia na ból kolana
Pole magnetyczne i światło generowane przez lampy LED wykorzystuje się w medycynie od wielu lat. Pole magnetyczne – w terapii kilkudziesięciu schorzeń. Światło LED jest stosowane przede wszystkim w medycynie estetycznej do rewitalizacji skóry, ale także pomaga w uśmierzaniu bólu i ma działanie przeciwzapalne.
Co jeśli połączyć obie metody i wykorzystać oba te czynniki fizyczne w jednym zabiegu nazywanym magnetoledoterapią? Okazuje się, że jednoczesne zastosowanie fototerapii i magnetostymulacji ma działanie synergiczne, co oznacza, że zwiększa się efektywność zabiegu.
Metoda ta jest wykorzystywana w rehabilitacji wielu schorzeń, urazów, trudno gojących się ran i do terapii bólu. Co ciekawe, jest również wykorzystywana jako metoda anti-aging do fotoregeneracji i odmładzania skóry oraz jako wsparcie leczenia niedoskonałości skóry, na przykład trądziku, a także w leczeniu łuszczycy.
Jak jednak sprawdza się magnetoledoterapia w leczeniu bólu spowodowanego m.in. chorobami przewlekłymi? W badaniu przeprowadzonym w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu, w którym wzięło udział 40 pacjentów, badano skuteczność tej metody w leczeniu bólu zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych. Uczestników poddano 30-dniowej terapii aparatem Viofor JPS generującym zarówno wysokoenergetyczne światło LED, jak i pole magnetyczne niskiej częstotliwości. W wyniku zastosowania ledoterapii w synergii z polem magnetycznym dolegliwości bólowe badanych osób zmniejszyły się średnio z bólu bardzo silnego do łagodnego lub dolegliwości ustępowały.
Co ciekawe, działania przeciwbólowe stwierdzono już w pierwszym tygodniu terapii. Wraz ze zmniejszeniem bólu uczestnicy badania zgłaszali zwiększenie sprawności ruchowej badanego stawu. Ruch zgięcia zwiększył się przeciętnie o 45 stopni, dzięki czemu pacjenci mogli sprawniej chodzić.
Nie tylko tabletki
Leczenie fizykalne to jeden z najstarszych sposobów terapii bólu. Impulsowe pole magnetyczne, jak wykazało wiele badań, zajmuje wśród metod leczenia bólu stosowanych w medycynie fizykalnej czołowe miejsce. Terapia bólu to więc nie tylko leki przeciwbólowe, które są nad Wisłą jedną z najczęściej kupowanych grup leków bez recepty.
Jak piszą lekarze we wnioskach z omawianych badań („Analiza skuteczności terapeutycznej magnetostymulacji Viofor JPS w wybranych jednostkach chorobowych”) w leczeniu niektórych zespołów bólowych narządu ruchu terapia polem magnetycznym może być istotną alternatywą dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub uzupełnieniem dobrzej prowadzonej farmakoterapii.
Magnetostymulacja to terapia, która ze względu na swoje bezpieczeństwo może być stosowana nie tylko w gabinecie lekarskim czy fizjoterapeutycznym, ale również we własnym domu. Umożliwia to regularne stosowanie, które jest niezwykłe istotne dla skuteczności leczenia i najlepszych elektów terapeutycznych.
Urządzenie do magnetosymulacji Viofor to wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producentem wyrobu jest firma Med & Life sp. z o. o. z siedzibą w Komorowie.Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.