ChatGPT osiąga bardzo wysokie wyniki w skali empatii.To zaskakuje nawet lekarzy
Zespół badaczy kierowany przez doktora Johna W. Ayersa z Qualcomm Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego zastanawiał się, czy chatGPT może odpowiadać na pytania, które pacjenci wysyłają swoim lekarzom z taką samą dokładnością, jak specjalista? Postanowili przyjrzeć się bliżej przywołanej kwestii. W tym celu przeanalizowali pytania zadawane na portalu społecznościowym AskDocs firmy Reddit. Serwis ten łączy pacjentów i lekarzy. Informacji udzielają chorym pracownicy służby zdrowia, którzy zostali wcześniej zweryfikowani i otrzymali pozytywne rekomendacje.
Chatbot jest bardziej empatyczny niż lekarz
Naukowcy wybrali – na drodze losowania – 195 „rozmów” między pacjentem a lekarzem przeprowadzonych za pośrednictwem platformy AskDocs. Potem zadali pytania publikowane przez chorych chatbotowi. Następnie wszystkie zabrane w badaniu dane były oceniane przez trzech licencjonowanych pracowników służby zdrowia, przy czym żaden z nich nie wiedział, kto jest autorem poszczególnych odpowiedzi – sztuczna inteligencja czy prawdziwy lekarz. Zwracali oni uwagę między innymi na jakość oraz dokładność „informacji zwrotnych”, a także poziom wyrażanej w nich empatii.
Eksperci uznali za lepsze odpowiedzi udzielane przez sztuczną inteligencję (przewaga AI wyniosła 79 proc.). Informacje zwrotne od chatbota okazały się bardziej szczegółowe i dokładne niż te pochodzące od lekarzy. Otrzymały też wyższe oceny w skali jakości i empatii. „Nigdy nie wyobrażałem sobie, że to powiem, ale ChatGPT zmieni sposób, w jaki wspieram moich pacjentów” – zauważa doktor Aaron Goodman, profesor w Szkole Medycznej UC San Diego i współautor badania.
Czy sztuczna inteligencja zagraża pozycji lekarzy?
Przedstawione badanie pokazuje, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspomóc proces rozwiązywania problemów, z jakimi boryka się współczesna służba zdrowia. Jego wyniki dowodzą że chatbot jest niezwykle skuteczny w opracowywaniu spersonalizowanych porad medycznych. Czy to znaczy, że modele AI z biegiem czasu zastąpią prawdziwych lekarzy? ChatGPT należy traktować raczej jako narzędzie służące wsparciu specjalistów w ich codziennej pracy.
„Moglibyśmy wykorzystać te technologie do szkolenia lekarzy w zakresie komunikacji skoncentrowanej na pacjencie” – podsumowują autorzy badania.