Fakty i mity na temat krwiodawstwa. Sprawdź, czy znasz je wszystkie
Krew można wyprodukować w laboratorium. To jeden z popularnych mitów krążących w wirtualnej przestrzeni. Poniżej znajdziesz przykłady innych opinii na temat krwiodawstwa. Sprawdź, które z nich są prawdziwe.
FAKT: Oddawać krew mogą tylko osoby pełnoletnie
Co do zasady krwiodawcą może zostać jedynie osoba, która ukończyła 18 rok życia. Istnieją jednak pewne odstępstwa od tej „reguły”. Określa je Ustawa o publicznej służbie krwi uchwalona w sierpniu 1997 roku. Wyjątki dotyczą nastolatków w wieku powyżej 17 lat. Za pobraniem krwi od niepełnoletnich kandydatów muszą jednak przemawiać szczególne „względy fizjologiczne lub lecznicze”. W takim przypadku przeprowadzenie procedury wymaga zgody nie tylko samego dawcy, ale również jego opiekuna prawnego.
MIT: Choroby tarczycy nie dyskwalifikują dawców krwi
Schorzenia występujące w obrębie tarczycy, na przykład choroba Hashimoto, są czynnikiem wykluczającym możliwość pobrania krwi od dawcy. Dawcą nie może również zostać osoba ze zdiagnozowaną chorobą krążenia, zaburzeniami krzepnięcia, nowotworem czy cukrzycą. Każdy kandydat na krwiodawcę, zanim zostanie zakwalifikowany do zabiegu pobrania, jest badany przez lekarza (pod kątem występowania ewentualnych przeciwwskazań do oddania krwi).
MIT: Osoby z tatuażami nie mogą być dawcami krwi
Wykonanie tatuażu na ciele nie dyskwalifikuje całkowicie z bycia dawcą krwi. Jest jedynie tymczasowym przeciwskazaniem. Po wykonaniu zabiegu należy odczekać 6 miesięcy przed oddaniem krwi. Dotyczy to również osób, które zdecydowały się na piercing.
FAKT: Podczas menstruacji nie można oddawać krwi
Pobranie krwi jest możliwe dopiero trzy dni po zakończeniu menstruacji (miesiączki). Pozwala to uniknąć złego samopoczucia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia omdleń lub innych niepożądanych reakcji organizmu. Obfitość krwawienia podczas miesiączki nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.
MIT: Nadciśnienie tętnicze wyklucza możliwość donacji
Nadciśnienie tętnicze nie dyskwalifikuje zupełnie potencjalnego dawcy. Jednak pobranie krwi jest możliwe dopiero w sytuacji, gdy choroba została odpowiednio ustabilizowana. Decyzję o zakwalifikowaniu chorego jako dawcy każdorazowo podejmuje lekarz.
MIT: Trzeba oddawać krew regularnie
Oddawanie krwi jest całkowicie dobrowolne i bezinteresowne. Można to zrobić raz lub kilka razy. To indywidualna decyzja dawcy. Nie ma w tym zakresie żadnego przymusu czy nakazu.
MIT: Krwiodawca musi być na czczo
Zaleca się, by krwiodawca przed pobraniem krwi zjadł lekkostrawne śniadanie. Posiłek może się składać z chudej wędliny, pieczywa, warzyw i owoców. Nie należy natomiast spożywać alkoholu przed donacją ani przyjmować środków odurzających lub uspokajających.
MIT: Oddawanie krwi szkodzi
Oddawanie krwi jest bezpieczne. Podczas zabiegu używa się jednorazowych strzykawek. Nie ma więc ryzyka zakażebia chorobą lub wirusem. Co więcej, pobrana próbka krwi jest badana pod kątem zakażenia wirusem HIV, wirusem zapalenia wątroby czy krętkiem kiły.
Źródło: gov.pl