Gdzie szukać pomocy medycznej w długi weekend? Są sytuacje, kiedy lekarz cię nie przyjmie
Nagły ból brzucha, zatrucie albo gorączka? W wolne dni długiego weekendu pomoc otrzymasz w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie musisz mieć ani skierowania, ani wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje tu również rejonizacja – w razie potrzeby przyjmie cię każda placówka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – jak działa?
Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są otwarte od 18.00 do 8.00 następnego dnia oraz całodobowo w święta i w weekendy. Adresy wszystkich miejsc, w których uzyskasz pomoc medyczną w wolne dni, znajdują się na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak przypomina NFZ, w ramach wizyty przysługuje ci w ramach ubezpieczenia zdrowotnego porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie (np. zastrzyki), zwolnienie lekarskie, jeśli są takie wskazania oraz e-recepty na niezbędne leki.
W czasie dni wolnych możesz również uzyskać konsultację z lekarzem lub pielęgniarką przez telefon. Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer Teleplatformy Pierwszego Kontaktu: 800 137 200. WAŻNE: w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia należy wezwać zespół ratownictwa medycznego – zadzwoń pod numer 112 lub 999.
Z jakimi dolegliwościami można się zgłosić po poradę w święta?
NFZ w krótkim poradniku na temat nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej podaje, w jakich sytuacjach możesz skorzystać z pomocy w wolnej dni. Zgłoś się do placówki w przypadku:
- nagłego zachorowania,
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia,
- istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia,
- zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej,
- infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką,
- bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych,
- bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych,
- biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.
Pamiętaj, że w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie możesz skorzystać z wizyty kontrolnej związanej z wcześniej rozpoczętym leczeniem, nie dostaniesz recepty na stale przyjmowane leki (np. na cukrzycę czy nadciśnienie) ani nie uzyskasz zaświadczenia o stanie zdrowia.