Głodówka protestacyjna. Jakie konsekwencje ponoszą więźniowie odmawiający jedzenia?
Temat głodówek zrobił się głośny za sprawą Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy rozpoczęli głodówkę po zatrzymaniu przez policję i osadzeniu w zakładach karnych. W przypadku więźniów zasada „każdy ma prawo nie jeść i nie pić” nie do końca obowiązuje.
Głodówka w więzieniu – co mówią przepisy?
Podejmowanie głodówki w więzieniu, w świetle przepisów kodeksu karnego wykonawczego, jest działaniem niedopuszczalnym, o ile nie wynika z przekonań religijnych bądź wskazań zdrowotnych. Osoba, która odmawia jedzenia bez wyraźnej przyczyny, podlega karze dyscyplinarnej. Jej rodzaj i charakter może być różny. Katalog kar obejmuje między innymi naganę, zakaz otrzymywania paczek czy zakaz widzeń. Ponadto sąd może podjąć decyzję o przymusowym dokarmianiu osadzonego. W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia więźnia lekarze reagują natychmiast. Mogą postanowić o założeniu sondy lub zastosowaniu kroplówki.
Obecnie najwięcej wiadomo o stanie zdrowia Mariusza Kamińskiego. „Dziś otrzymałem informację od małżonki Mariusza Kamińskiego, że wobec ministra został wydany nakaz sądu, aby był przymusowo dokarmiany, ponieważ stan jego zdrowia zagraża życiu” – przekazał prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia dla mediów na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Jakie są zdrowotne konsekwencje głodówki?
Stosowanie głodówki przez dłuższy czas zaburza funkcjonowanie organizmu. Prowadzi do spadku stężenia glukozy we krwi. Towarzyszy mu wiele różnych objawów, takich jak:
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- pobudzenie,
- drażliwość,
- zaburzenia rytmu serca,
- trudności w koncentracji,
- hipotermia (stan, w którym temperatura ciała spada poniżej 36 stopni, wychłodzenie organizmu),
- otępienie.
Z biegiem czasu pojawiają się również zaburzenia mowy i widzenia. Długotrwała głodówka skutkuje osłabieniem siły mięśni i problemami z oddychaniem. Nerki przestają prawidłowo funkcjonować. Pojawiają się obrzęki kończyn. Obniża się odporność organizmu, a w konsekwencji wzrasta ryzyko rozwoju infekcji oraz ogólnoustrojowego zakażenia. Głodówka może więc stanowić zagrożenie dla życia człowieka.