Zapomniana groźna choroba powraca. Lawinowy wzrost zakażeń tuż za polską granicą
W Europie odnotowuje się wzrost zachorowań na choroby zakaźne. Jeszcze niedawno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegała przed odrą i apelowała o szczepienia. Teraz w Czechach obserwuje się lawinowy wzrost zakażeń krztuścem. Również w naszym kraju jest więcej przypadków zachorowań na tę chorobę w porównaniu do roku ubiegłego. Zaobserwować można także wzrost zachorowań na szkarlatynę i ospę.
Lawina zachorowań na krztusiec w Czechach
W Czechach obserwuje się ostatnio bardzo duży wzrost zakażeń krztuścem. W ostatnim tygodniu na tę chorobę zachorowało tam 827 osób, a od początku roku odnotowano 3101 przypadków zakażeń. Jest to największa liczba zachorowań od 1963 roku. Jednym z chorych jest 80-letni prezydent Pragi. W poniedziałek (18.03.2024 r.) Czeski Państwowy Instytut Zdrowia (SZU) poinformował o pierwszym w tym roku zgonie spowodowanym tą chorobą (zgon nastąpił w lutym).
Jak powiedział czeski minister zdrowia Vlastimil Válek, wzrost liczby przypadków zachorowania na krztusiec, który obecnie obserwujemy w Czechach, jest spowodowany połączeniem dwóch czynników. Jednym z nich jest powrót chorób układu oddechowego w wyniku restrykcji w czasie trwania epidemii koronawirusa, a drugi to z kolei niepełne uodpornienie dzieci.
Więcej zakażeń krztuścem też w Polsce
Również w naszym kraju w 2023 roku odnotowano więcej przypadków zachorowań na choroby zakaźne niż w latach ubiegłych. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2023 roku na krztusiec zachorowało 927 osób, czyli niemal trzy razy więcej niż rok temu. Z kolei w styczniu i lutym 2024 roku potwierdzono w Polsce 326 zachorowań na krztusiec, a w tym samym czasie w roku ubiegłym było to jedynie 156 przypadków, a więc jest to ponad dwukrotny wzrost. Zdaniem specjalistów dane dotyczące zachorowań na krztusiec są jednak niedoszacowane, ponieważ objawy łatwo pomylić z symptomami innej choroby.
Jakie objawy daje krztusiec?
Krztusiec, który jest zwany również kokluszem, jest poważną chorobą dróg oddechowych, przebiegającą z napadowym kaszlem. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową i jest wywoływana przez pałeczkę krztuśca – Bordetella pertussis. Objawy są dosyć zdradliwe, ponieważ w początkowej fazie mogą przypominać przeziębienie lub grypę. Należy pamiętać o tym, że krztusiec wymaga odpowiedniego leczenia (farmakoterapii), a leczenie „domowe” nie przyniesie w tej sytuacji efektów.
Na początku objawy krztuśca są takie jak w przypadku innych infekcji górnych dróg oddechowych. U chorego występuje suchy kaszel, katar, stan podgorączkowy oraz zapalenie gardła. Później pojawiają się napady uciążliwego i długotrwałego kaszlu. Często kończy się on bezdechem, wymiotami lub głośnym wdechem. Podczas kaszlu wydalany jest gęsty śluz. Taki kaszel może utrzymywać się przez wiele tygodni.