Rząd chce zmian nie tylko w dostępie do alkoholu. Wiceminister zdrowia skomentował te plany
Niedawno Izabela Leszczyna opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Rząd pracuje nad wprowadzeniem tego pomysłu w życie. Propozycja jest na etapie szczegółowych analiz. Do sprawy odniósł się również wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w audycji „Sygnały dnia” na antenie Polskiego Radia.
Jakie zmiany w dostępie do używek planuje rząd?
Wiceszef resortu zdrowia podkreślił, że dostępność alkoholu w Polsce jest zbyt duża. Wynika to nie tylko z ogólnych obserwacji, ale również ekspertyz przygotowanych przez specjalistów. W swojej wypowiedzi odniósł się także do innego pomysłu rządu. Chodzi o zakaz sprzedaży e-papierosów.
Rozwiązanie, żeby było skuteczne, powinno być dość kompleksowe. Dlatego jesteśmy na etapie dwóch prac jednocześnie. Na etapie prac wokół wdrożenia dyrektywy, która dotyczy wyrobów tytoniowych. Jednocześnie podejmujemy działania w kierunku zakazu e-papierosów. Chcemy, żeby te dwa rozwiązania wchodziły w życie mniej więcej w tym samym czasie – zauważył wiceminister zdrowia.
Wojciech Konieczny, zapytany o termin wejścia tych planowanych zmian w życie, nie podał dokładnej daty. Wyraził jedynie nadzieję, że ustawowy zakaz sprzedaży e-papierosów zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. Wiele zależy jednak od przebiegu planowanych konsultacji społecznych.
Problem uzależnień w Polsce nasila się
Uzależnienie od alkoholu i nikotyny to jedne z najczęściej występujących nałogów w Polsce – zarówno w grupie kobiet, jak i mężczyzn. Skala zjawiska jest bardzo duża. Po różnego rodzaju używki sięgają coraz młodsi ludzie. Warto podkreślić, że nałóg rzutuje na wiele ludzkich sfer codziennego funkcjonowania. Niszczy zdrowie i zwiększa ryzyko wystąpienia różnego rodzaju schorzeń, między innymi miażdżycy, cukrzycy typu drugiego, marskości wątroby, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych. Sprzyja też występowaniu depresji i podejmowaniu prób samobójczych. Szacuje się, że problem nadużywania alkoholu może dotyczyć ponad 4 milionów polskich rodzin.