Artykuł sponsorowany
Choroby XXI wieku: zakrzepica i jej groźne powikłania
Dodano:
Spotkanie z rodziną i przyjaciółmi przy świątecznym stole jest wielką przyjemnością. Często jednak droga do domu wypełnionego radosną atmosferą jest drogą niemal przez mękę. Można temu jednak zapobiec i zawczasu zaplanować podróż.
Wiele dolegliwości, takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy problemy z sercem, które trapią współczesne społeczeństwo, ma swoje źródło w tętnicach. Jednak nie tylko one składają się na układ krążenia. W całym organizmie znajduje się ogromna sieć połączeń żylnych. Zazwyczaj przypominamy sobie o tym dopiero, kiedy na nogach pojawią się żylaki. Są one znakiem, że w organizmie dzieje się coś złego. Jednak najpoważniejszym niebezpieczeństwem, jakie czai się w żyłach, są zakrzepy. Mogą się one przedostać wraz z krwią do płuc i spowodować w nich zator, który kończy się śmiercią.
Smutne statystyki
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa występuje częściej, niż nam się może wydawać. Około 50 tysięcy osób w Polsce zapada co roku na zakrzepicę żył głębokich, a tylko 10 tysięcy mniej na zatorowość płucną. Z różnych powodów spowalnia się przepływ krwi w nogach, co prowadzi do powstania zakrzepów w żyłach. Jeśli któryś z nich się oderwie, może przemieszczać się z krwią po organizmie i w końcu zatkać tętnicę w mózgu, powodując udar, lub zatkać aortę w płucach, dając objawy bardzo podobne do zawału. Szacuje się, że w Polsce nawet u co drugiego chorego przyczyną śmierci może być nierozpoznana zakrzepica. Bywa, że lekarze podejrzewają niewydolność oddechową zamiast szukać problemów w żylnej części układu krążenia. To dlatego, że objawy zakrzepicy potrafią być mało charakterystyczne – duszność, kaszel czy gorączka. Objawy charakterystyczne opisano na stronie www.zakrzepica24.pl.
Kto jest w grupie ryzyka?
Zakrzepicy sprzyja najczęściej unieruchomienie w łóżku, które trwa powyżej trzech dni, na przykład po poważnej operacji. Kolejne czynniki ryzyka to otyłość, czy przyjmowanie przez kobiety hormonalnej antykoncepcji. Do grupy szczególnie narażonej na zakrzepicę dochodzą osoby, które skończyły 40 lat i te, które mają żylaki nóg. Jeśli w rodzinie zdarzały się już przypadki zakrzepicy, to dana osoba jest do niej predysponowana genetycznie. Bywa, że kilka czynników nakłada się na siebie. Dlatego można uznać, że ofiarą zakrzepicy może stać się każdy, nawet młoda i aktywna osoba. Lepiej znać zagrożenie i obserwując u siebie jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na zakrzepicę, niezwłocznie wykonać badania, które ją potwierdzą lub wykluczą.