Choroby serca – kilka podstawowych faktów, które musisz znać
W zeszłym roku w Polsce powodem ponad 70 proc. zgonów były choroby układu krążenia i choroby nowotworowe – to dwie główne przyczyny umieralności. Choroby układu krążenia odpowiadały za 45 proc. zgonów ogółem (ok. 180 tys.), z czego niewydolność serca odpowiadała za ok. 60 tys. zgonów.
Chorób serca jest mnóstwo, a każda z nich może prowadzić do niewydolności serca i całego układu sercowo-naczyniowego, a w konsekwencji nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, byśmy nie bagatelizowali pierwszych objawów choroby serca i w porę podejmowali leczenie. Wczesne wykrycie jakichkolwiek zaburzeń i zmiana stylu życia ma ogromne znaczenie.
Choroby serca – przyczyny
Niektóre choroby serca są wrodzone, inne natomiast mogą nas dopaść w ciągu życia. Często są wynikiem niehigienicznego stylu życia – złej diety, braku ruchu, używek, nadmiernego stresu.
Wrodzone choroby serca często są spowodowane nieprawidłowym rozwojem płodu, chorobami genetycznymi, sięganiem po używki w czasie ciąży, działaniem ubocznym niektórych leków, chorobami i infekcjami. Wrodzone wady serca bywają wykrywane dopiero po urodzeniu, jednak część z nich można zdiagnozować jeszcze na etapie życia płodowego i wtedy też zoperować.
Do najczęściej występujących chorób serca, które mogą pojawić się wraz z wiekiem, zalicza się:
-
arytmie,
-
kardiomiopatie pierwotne i wtórne,
-
miażdżycę,
-
infekcje mięśnia sercowego,
- chorobę wieńcową,
- wady zastawkowe,
-
niewydolność serca (ostrą lub przewlekłą).
Choroby serca – objawy
Choroby serca mogą rozwijać się latami, dając bardzo subtelne objawy, które łatwo zbagatelizować. Sygnały, które powinny zaniepokoić, to:
-
Duszność – z czasem pojawia się nawet po niewielkim wysiłku, a nawet w trakcie odpoczynku.
-
Omdlenia – występują, gdy do mózgu dociera za mało tlenu. Może się tak zdarzyć np. w wyniku arytmii serca.
-
Zmęczenie – chroniczne zmęczenie jest klasycznym objawem chorób serca. Często towarzyszy mu także duszność.
-
Obrzęki – zainteresować powinny szczególnie te, które występują w okolicy stóp i kostek. Stan ten bardzo łatwo zbagatelizować, ponieważ kojarzy nam się ze zmęczeniem i zbyt długim staniem.
-
Kołatanie serca – nagłe, nieoczekiwane kołatanie serca może świadczyć o arytmii. Jest to bardzo niebezpieczne schorzenie. Nieleczone, może doprowadzić do poważnych zaburzeń pracy serca.
Wystąpienie któregoś z tych objawów jest wskazaniem do wizyty u kardiologia. Lekarz z pewnością zleci szczegółowe badania (np. EKG, USG serca, scyntygrafię). Jest to szczególnie niebezpieczny stan u osób po 40. roku życia, ponieważ wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia chorób serca.
Choroby serca – czynniki ryzyka
Istnieje wiele czynników ryzyka chorób serca. Niektóre można kontrolować, a innych nie (nie mamy wpływu na naszą płeć, ani na występowanie chorób u naszych rodziców i dziadków). Do podstawowych czynników ryzyka zalicza się:
-
wysokie ciśnienie krwi,
-
wysoki poziom cholesterolu i niski poziom lipoprotein o dużej gęstości (HDL),
-
palenie papierosów,
-
otyłość,
-
brak aktywności fizycznej,
- cukrzycę.