Czym grozi zostawianie butelki z wodą w samochodzie w słoneczny dzień?
Coroczne kampanie społeczne mówiące o tym, czym grozi zostawienie w upalny dzień w rozgrzanym samochodzie człowieka lub zwierzęcia mogą już wydawać się nudne. Okazuje się jednak, że wciąż są potrzebne, ponieważ każdego roku zdarzają się przypadki zgonów w wyniku pozostawienia istoty żywej w pojeździe. Brak wyobraźni u ludzi doprowadził już do wielu tragicznych zdarzeń, o których mediach informują regularnie. Jednak w upalne i słoneczne dni nie tylko ludzi i zwierząt nie wolno pozostawiać w aucie.
Butelka z wodą
Pewne przedsiębiorstwo energetyczne opublikowało na swoim profilu na Facebooku filmik wyjaśniający, czym grozi pozostawianie butelki wody w słoneczny dzień w samochodzie. – Miałem przerwę na lunch i siedziałem w ciężarówce, gdy zauważyłem dym. Potem zobaczyłem, że słońce pada przez szybę bezpośrednio na butelkę wody, która leżała na siedzeniu – opowiada na nagraniu Dioni Amuchastegui, technik pracujący w firmie energetycznej Idaho Power.
Okazało się, że leżąca na siedzeniu butelka z wodą, stała się pewnego rodzaju soczewką, która koncentruje promienie słoneczne i w ten sposób zapewnia wystarczająco dużo ciepła, aby wskrzesić ogień i spowodować pożar. Mężczyzna w porę zorientował się, co się dzieje i zareagował. Na siedzeniu pozostały wypalone dwie dziurki. Zdarzenie mogłoby skończyć się znacznie gorzej, gdy auto zostało zostawione bez nadzoru.
Chociaż ryzyko, że butelka z wodą spowoduje pożar, jest niewielkie, nie można o nim zapominać i lepiej zawsze zabierać ze sobą wodę lub chociaż chować ją w miejscu, w którym nie dosięgną jej promienie słoneczne, np. w bagażniku.
Czego nie zostawiać w aucie w upalne i słoneczne dni
W upalne i słoneczne dni temperatura w zamkniętym aucie wzrasta z minuty na minutę, zamieniając samochód w piekarnik. Wysoka temperatura w środku jest bardzo niebezpieczna nie tylko dla ludzi i zwierząt. Istnieje wiele przedmiotów i produktów, których nie wolno zostawiać w aucie w upalne i słoneczne dni. Oto niektóre z nich:
-
Żywność – produkty spożywcze nie lubią wysokich temperatur. Wystarczy zostawić je w samochodzie na kilkanaście minut, by znacznie skrócić ich termin przydatności do spożycia. Dotyczy to przede wszystkim mięs, mrożonek, jaj i nabiału.
-
Lekarstwa – niektórzy z nas wożą w samochodach leki, np. przeciwbólowe. Po narażeniu lekarstw na działanie wysokiej temperatury zażycie ich może być niebezpieczne.
-
Sprzęt elektroniczny – w wyniku działania wysokiej temperatury sprzęt elektroniczny może ulec uszkodzeniu.
-
Kremy przeciwsłoneczne – tak jak leki czy żywność, nie lubią wysokich temperatur. Może zmienić się ich konsystencja i właściwości.
-
Mokre ubrania – a w szczególności kostiumy kąpielowe i bielizna. Pod wpływem działania wysokiej temperatury szybko zaczną namnażać się bakterie.
Trzeba pamiętać, że wszystkie metalowe przedmioty, pozostawione w aucie w słoneczny lub upalny dzień mogą się nagrzać. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku pasów bezpieczeństwa przy fotelikach dziecięcych. Przed przypięciem dziecka trzeba sprawdzić, czy metalowy element nie jest rozgrzany na tyle, by spowodował poparzenie.