Jak przyspieszyć porost włosów?
Zapuszczanie włosów wydaje się być wyjątkowo żmudnym i karkołomnym zajęciem. Niestety, nie istnieje żaden magiczny sposób, by z dnia na dzień nasze włosy były dłuższe o kilkanaście (lub chociaż kilka) centymetrów, ale można zrobić wiele, by przyspieszyć ich porost. Kluczowa powiem jest dieta bogata w pewne składniki odżywcze, a także zapobieganie niedoborom. O czym dokładnie trzeba pamiętać?
Niedobory
Włosy rosną zdecydowanie wolniej, a nawet mogą wypadać garściami, jeśli w niewłaściwy sposób się odżywiamy, prowadzimy restrykcyjną dietę lub dopuścimy do niedoborów ważnych składników odżywczych. O czy dokładnie należy pamiętać?
-
Białko. Nasze włosy są w większości zbudowane z białek, dlatego ich niedobór w diecie może znacznie wpłynąć na fryzurę. Spożywanie wystarczającej ilości białka jest ważne dla wzrostu włosów, chociaż niedobór białka jest obecnie rzadkością.
-
Żelazo. Niedobór żelaza, który powoduje anemię, jest główną przyczyną utraty włosów. Jest to szczególnie częste u kobiet.Najlepsze źródła żelaza to małże, ostrygi, jajka, czerwone mięso, szpinak i soczewica.
-
Cynk. Niedobór cynku ma niekorzystny wpływ nie tylko na włosy, ale także na cerę. Cynk odgrywa ważną rolę w procesie wzrostu i naprawy struktury włosów. Pomaga również w regulacji pracy gruczołów łojowych wokół mieszków włosowych.
Witaminy
Witaminy również mają ogromny wpływ na porost włosów. Nie bez powodu w większości suplementów diety dla pięknych włosów, skóry i paznokci, zawiera w swoim składzie następujące witaminy:
-
Witamina A pomaga gruczołom skóry wytwarzać tłustą substancję zwaną sebum. Sebum nawilża skórę głowy i pomaga utrzymać włosy w dobrej kondycji.
-
Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić przed stresem oksydacyjnym spowodowanym przez wolne rodniki. Wolne rodniki mogą uszkadzać włosy i przyspieszać ich starzenie.
-
Podobnie jak witamina C, witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który może zapobiegać stresowi oksydacyjnemu i przyspiesza porost włosów.
-
Niedobór witaminy D często powoduje łysienie. Faktyczna rola witaminy D we włosach jest nieznana.
-
Witaminy z grupy B pomagają tworzyć krwinki czerwone, które przenoszą tlen i składniki odżywcze na skórę głowy i mieszki włosowe. Na szczególną uwagę zasługuje jednak biotyna (witamina B7), która w największym stopniu przyczynia się do porostu włosów.
Prowadząc zdrową, zbilansowaną dietę i regularnie wykonując badania kontrolne krwi, niedobory tych składników odżywczych i witamin nie powinny wystąpić. Osoby, które odżywiają się niezdrowo lub prowadzą dietę redukcyjną powinny rozważyć suplementację.