Diagnoza: rak. Czy rzucanie palenia ma sens?
Według danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) palenie powoduje 480 tys. zgonów rocznie i około 1 na 5 przypadków przedwczesnych zgonów. Spośród tych zgonów 36 procent następuje z powodu raka, w tym raka płuc, jamy ustnej, pęcherza, okrężnicy i trzustki. Palenie odbija się na prawie każdym organie w ciele.
Faza testów programu leczniczego
Ostatnie badanie pozwala stwierdzić, że kompleksowy program leczenia może pomóc osobom z rozpoznaniem raka skutecznie rzucić palenie i już na zawsze trzymać się z dala od tytoniu. Naukowcy z MD Anderson Cancer Center na University of Texas w Austin przebadali 3245 palaczy, którzy wzięli udział w programie leczenia w latach 2006-2015.
Program leczenia jest dostosowany do indywidualnych potrzeb prawie 1200 osób. Uczestnikom oferuje się nikotynową terapię zastępczą, leki i wsparcie emocjonalne na sesjach terapeutycznych. Dyrektor programu, dr Maher Karam-Hage wyjaśnił, co daje ten program: „Dostosowujemy nikotynową terapię zastępczą, leki nienikotynowe i ich kombinacje, dajemy konkretne zalecenia każdemu uczestnikowi i zapewniamy wsparcie poprzez sesje poradnictwa behawioralnego przez 8-12 tygodni od pierwszej konsultacji”.
Naukowcy opublikowali niedawno wyniki badania w JAMA Network Open. Przeanalizowali wyniki osób w 3., 6. i 9. miesiącu po przystąpieniu do programu i zauważyli, że wskaźnik zaprzestania palenia wynosił odpowiednio 45,1 proc., 45,8 proc. i 43,7 proc. Chociaż badanie nie obejmowało grupy kontrolnej, z którą można by porównać wyniki, naukowcy zauważają, że w innych programach udało się osiągnąć jedynie odsetek rezygnacji wynoszący około 20 procent.
Dlaczego warto rzucić palenie?
Rzucenie palenia pomaga organizmowi dojść do siebie po zabiegach takich jak operacyjne leczenie raka lub chemioterapia i zmniejsza skutki uboczne. Rezygnacja z tytoniu może również zmniejszyć ryzyko nawrotu raka lub raka wtórnego.
Ze względu na pomyślny wynik badania autorzy prowadzą kampanię na rzecz kompleksowych programów leczenia uzależnienia od tytoniu w związku z leczeniem nowotworów. Chcą mieć pewność, że osoby chore na raka, które palą, osiągają najlepsze możliwe wyniki.
CDC szacuje, że w samych Stanach Zjednoczonych 14 procent osób w wieku powyżej 18 lat pali. To daje 34,3 mln osób, z których prawie połowa cierpi na chorobę związaną z paleniem. Naukowcy uważają, że inne państwa powinny rozważyć podobną strategię finansowania, aby zachęcić ludzi do rzucenia palenia.
Niezmiennym pozostaje fakt, że palacze, niezależnie od wieku, mogą znacznie poprawić swoje wyniki i zmniejszyć ryzyko chorób, w tym raka, rezygnując z palenia tytoniu.