Tętniak aorty brzusznej – jakie badania pozwalają go wykryć?
Tętniaki aorty brzusznej są niezwykle niebezpieczne. W momencie pęknięcia tętniaka szanse na uratowanie życia oscylują w granicach 10-15%, bo zatamowanie ogromnego krwotoku często utrudniają współistniejące schorzenia oraz wiek pacjentów. Ten rodzaj tętniaka najczęściej spotykany jest u mężczyzn po 65. roku życia, jednak może dotyczyć też kobiet i osób znacznie młodszych.
Co to jest tętniak aorty brzusznej?
O tętniaku aorty brzusznej mówimy wówczas, gdy dojdzie do patologicznego poszerzenia jej średnicy o co najmniej 50%. Tętniaki mogą mieć różną wielkość oraz kształt. Wyróżniamy:
-
workowate tętniaki aorty brzusznej,
- wrzecionowate tętniaki aorty brzusznej.
Niezależnie od rodzaju, tętniak aorty brzusznej zawsze wiąże się z ryzykiem przedwczesnego zgonu z powodu jego pęknięcia. W większości przypadków do pęknięcia dochodzi w sytuacji, gdy tętniak jest znacznych rozmiarów, jednak nawet niewielkie zmiany w obrębie aorty brzusznej wymagają systematycznej obserwacji i stałego monitorowania stanu zdrowia pacjenta.
Znacząca większość tętniaków to zmiany, które nie powodują żadnych objawów chorobowych, więc nie jesteśmy w stanie wystarczająco wcześnie dowiedzieć się o ich istnieniu. Warto wiedzieć, że jedno z polecanych badań profilaktycznych, czyli USG jamy brzusznej może uratować życie, dlatego warto udać do lekarza, nawet jeżeli dobrze się czujemy i z pozoru nic nam nie dolega.
Tętniak aorty brzusznej – przyczyny
Jak i w przypadku wielu innych schorzeń, na rozwój tętniaka aorty brzusznej ma ogromny wpływ nasz styl życia oraz stan zdrowia. Główne czynniki, które mogą spowodować pojawienie się tętniaka to:
-
palenie papierosów,
-
miażdżyca,
-
przewlekła niewydolność żylna spowodowana m.in. nadwagą i siedzącym trybem życia,
-
choroby serca,
-
choroby płuc,
-
nadciśnienie tętnicze,
- przepuklina brzuszna.
Tętniaki aorty brzusznej diagnozowane są najczęściej u mężczyzn po 65.roku życia. Nie oznacza to, że nie chorują również kobiety oraz osoby młodsze, jednak w tych grupach zmiany w obrębie tętnicy brzusznej występują znacznie rzadziej.
Trzeba wiedzieć, że tętniak aorty brzusznej może być także spowodowany schorzeniami o podłożu genetycznym i możemy odziedziczyć skłonność do jego rozwoju. W przypadku, gdy w rodzinie występowały przypadki tętniaka, trzeba szczególnie zadbać o profilaktykę i pamiętać o niezbędnych badaniach okresowych.
Tętniak aorty brzusznej – objawy
Tętniaki aorty brzusznej dzielimy na objawowe i bezobjawowe. Tętniaki, które nie powodują żadnych dolegliwości zdrowotnych, zdarzają się znacznie częściej, jednak równie często sami bagatelizujemy sygnały wysyłane nam przez organizm. W przypadku tętniaków objawowych do najczęściej występujących dolegliwości zaliczamy:
-
ból brzucha po posiłku,
-
charakterystyczne uczucie pulsowania w brzuchu,
-
ból w dole pleców, który może promieniować do nogi,
-
ból podbrzusza, który może promieniować do ud, krocza oraz pęcherza,
- opuchliznę jednej lub obu kończyn dolnych,
- pojawienie się krwi w moczu,
- niezwiązany z innymi przyczynami spadek masy ciała.
Każdy z powyższych objawów może świadczyć też o występowaniu innych schorzeń, dlatego możemy łatwo zbagatelizować sygnały, które wysyła nasz organizm. Najczęściej objawy tętniaka aorty brzusznej mylnie brane są za objawy rwy kulszowej oraz ból kręgosłupa.
Tętniak aorty brzusznej – badania
Najlepszym sposobem zdiagnozowania tętniaka aorty brzusznej jest wykonanie badania USG jamy brzusznej, które pozwala nie tylko wcześnie wykryć każdą niepokojącą zmianę, ale także ocenić jej wielkość i ewentualne ryzyko z nią związane. Przyjmuje się, że niewielkie tętniaki powinny pozostawać pod stałą obserwacją lekarską, bo stosunkowo rzadko pękają; w przypadku dużych tętniaków, które związane są największym ryzykiem zgonu z powodu ich pęknięcia, stosowane jest leczenie operacyjne.