Eksperci: „Oprócz masy ciała należy sprawdzać także obwód brzucha pacjenta”. Dlaczego?
Zalecenie pojawia się w czasopiśmie Nature Reviews Endocrinology. Robert Ross, który jest profesorem w School of Kinesiology and Health Studies na Queen's University w Ontario jest pierwszym autorem artykułu.
W swoim oświadczeniu prof. Ross i współpracownicy podsumowują istniejące dowody, że wskaźnik masy ciała (BMI) nie wystarcza, aby ocenić kardiometaboliczne ryzyko zdrowotne otyłości.
Autorzy mają nadzieję, że ich podsumowanie „dziesięcioleci jednoznacznych dowodów” pozwoli pracownikom służby zdrowia i stowarzyszeniom zawodowym rutynowo uwzględniać obwód talii w ocenie i postępowaniu z pacjentami z nadwagą lub otyłością”.
Badania, do których odwołują się profesor Ross i koledzy w swoim oświadczeniu, wykazały, że obwód talii był najsilniejszym predyktorem tłuszczu trzewnego (tłuszczu zgromadzonego w jamie brzusznej i wokół kilku ważnych narządów), co stanowi największe zagrożenie dla zdrowia.
Obwód talii – nowe zalecenia
Na koniec badacze kwestionują obecne wytyczne, „zalecając stosowanie jednego progu obwodu talii dla białych dorosłych (mężczyzn powyżej 102 centymetrów [cm]; kobiet powyżej 88 cm) w celu oznaczenia wysokiego obwodu talii, niezależnie od kategorii BMI”.
Zamiast tego prof. Ross i współpracownicy zalecają niższy próg:
-
80 cm dla kobiet i 90 cm dla mężczyzn o umiarkowanej wadze
-
90 cm dla kobiet i 100 cm dla mężczyzn z nadwagą
-
105 cm dla kobiet i 110 cm dla mężczyzn z otyłością I
- 115 cm dla kobiet i 125 cm dla mężczyzn z otyłością II i III
„Osoby z pomiarami wyższymi niż te wartości mają wysokie ryzyko przyszłych zdarzeń wieńcowych”, piszą autorzy, a progi te wskazują na wyższe ryzyko zdrowotne w każdej kategorii BMI.