Skutki uboczne odstawienia antydepresantów mogą być poważne
Lekarze zdają sobie sprawę z tego, że leki przeciwdepresyjne mogą przynieść poważne skutki uboczne, które odbijają się na codziennym życiu i funkcjonowaniu chorych. Dlatego też powstał nowy artykuł naukowy, w którym naukowcy opisali, jak odstawiać je stopniowo. Zwrócili również uwagę na to, by jeszcze przed rozpoczęciem terapii rozmawiać z już biorącymi je osobami o możliwych skutkach ubocznych.
Jak odstawiać, by sobie nie zaszkodzić?
W dokumencie zauważono, że osoby, które przestają przyjmować leki przeciwdepresyjne, mogą doświadczyć zespołu odstawienia, którego objawy mogą obejmować objawy fizyczne, takie jak uczucie jak gdyby pacjent zachorował na grypę, a także wstrząsy mózgu lub zaparcia. Autorzy wskazują, że im dłużej ktoś stosuje leki przeciwdepresyjne, tym większe jest ryzyko wystąpienia tych objawów.
– Rozumiem, że wiele osób czuje się bezpiecznie, ponieważ ich depresja lub lęk są stale kontrolowane przez leki. Jednakże są to leki zmieniające myślenie i nigdy nie były zalecane jako trwałe rozwiązanie – mówi dr Mireille Rizkalla, główna autorka artykułu i adiunkt w Chicago College of Osteopathic Medicine MIdwestern University.
Aby umożliwić bezpieczniejsze odstawienie leków, naukowcy zalecili powolne zmniejszanie dawki z upływem czasu.
Na przykład w przypadku leku zoloft – SSRI, jednego z najczęściej przepisywanych rodzajów leków przeciwdepresyjnych, które działają poprzez uwolnienie większej ilości substancji chemicznej zwanej serotoniną w mózgu – w artykule zaleca się zmniejszanie dawki o 50 miligramów co 5 do 7 dni. Zalecana maksymalna dawka tego leku wynosi 200 mg.
Najlepszy sposób? Kwestia indywidualna
W dokumencie naukowcy zauważają, że schematy zmniejszania dawek nie zostały potwierdzone w systematycznych badaniach, dlatego zalecenia opierają się na niepotwierdzonych naukowo opiniach. Potrzebne są dalsze badania, aby przedstawić solidne, oparte na dowodach rekomendacje.
Wcześniej opublikowano inny artykuł, którego autorzy sugerowali, że zmniejszanie dawki leków przeciwdepresyjnych w jeszcze dłuższym okresie – miesiącach lub latach – byłoby bezpieczniejszym sposobem walki z objawami odstawienia. To wywołało pewne kontrowersje. Jednak nawet informacja o tym, kiedy zacząć przyjmować leki, jest trudna do zweryfikowania. Autorzy sugerowali, że jeśli leki uniemożliwiają normalne życie i objawy fizyczne są zbyt ciężkie, należy je odstawić.
Największy postęp w zakresie wiedzy o tym, kiedy i jak pacjent miałby odstawić leki przeciwdepresyjne, poczynił Paul Gionfriddo, prezes i dyrektor generalny Mental Health America. Powiedział, że kluczem jest uświadomienie sobie, że „w gabinecie jest dwóch ekspertów”. Jeden to lekarz – ale drugi to pacjent. Gionfriddo wskazał, że ważne jest, aby lekarze pytali pacjentów o ich nadzieje związane z leczeniem, postępy i upewniali się, że leki te pomagają im osiągnąć swoje cele i nie utrudniają życia w inny sposób.