Zażywając statyny trzeba uważać na niektóre antybiotyki?
Statyny, jak każdy lek, mogą wchodzić w interakcje z innymi farmaceutykami, co z kolei może wywołać różne niespodziewane działania niepożądane i powikłania.
Konkretnym przykładem takiego potencjalnie niebezpiecznego połączenia jest m.in. jednoczesne stosowanie statyn i klarytromycyny (popularnego antybiotyku z grupy makrolidów). W efekcie interakcji obydwu leków może dojść u pacjenta do osłabienia lub uszkodzenia mięśni oraz związanych z tym dolegliwości bólowych.
Aby uniknąć tego rodzaju problemów, osoby zażywające statyny, którym przytrafiła się infekcja bakteryjna (np. zapalenie gardła), powinny zachować czujność i poprosić lekarza o wypisanie innego antybiotyku.
Może jednak zdarzyć się i tak, że nieświadoma takiego zagrożenia osoba dowie się o nim dopiero od farmaceuty, gdy będzie np. próbowała kupić w aptece za jednym razem klarytromycynę i statyny. Wtedy farmaceuta powinien zalecić pacjentowi odstawienie leku obniżającego poziom cholesterolu na czas trwania kuracji antybiotykowej.
Warto wiedzieć, że statyny wchodzą też w niekorzystne interakcje z niektórymi lekami przeciwpsychotycznymi, immunosupresyjnymi, antyarytmicznymi czy przeciwgrzybiczymi.
Dlatego zawsze, kiedy stosujesz więcej niż jeden lek, upewnij się u lekarza lub farmaceuty, czy nie wiąże się z ich połączeniem dodatkowe ryzyko. Lek trzeba zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, a dodatkowo przed zażyciem przeczytać też ulotkę dołączoną do opakowania.
Vik, zdrowie.pap.plŹródła:
Materiały informacyjne NFZ opracowane w ramach kampanii „Świadomy pacjent, skuteczna terapia” (we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską i Naczelną Izbą Aptekarską).
Fachowy artykuł na temat bezpieczeństwa statyn opublikowany na stronie Medycyny Praktycznej.