Zbadaj swój wzrok! Podpowiadamy, gdzie i kiedy to zrobić
Co drugi Polak ma jakąś wadę wzroku, chorobę oczu lub inne dolegliwości związane z widzeniem. Często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, a wszystkie alarmujące symptomy tłumaczymy pracą przy komputerze, przedawkowaniem telewizji czy zmęczeniem. Tymczasem, żeby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, nie wolno lekceważyć żadnych objawów, nawet tych najbardziej niepozornych.
Kiedy należy się udać do okulisty?
Przeciętny Polak odwiedza okulistę lub optometrystę raz na 3-4 lata. To zdecydowanie zbyt rzadko. Aby uniknąć przykrych sytuacji związanych ze wzrokiem powinniśmy przynajmniej raz na rok zrobić badanie kontrolne. Ale jeśli zauważysz u siebie niepokojące sygnały ze strony narządu wzroku, nie czekaj i zbadaj się, zanim będzie za późno.
Specjalistę należy odwiedzić, jeśli dokucza ci któryś z poniższych objawów:
- pogorszenie ostrości wzroku, rozmazujący się obraz,
- częste mruganie, mrużenie oczu w czasie czytania,
- łzawienie i zaczerwienienie gałek ocznych,
- częste stany zapalne powiek i spojówek,
- podwójne widzenie,
- światłowstręt,
- silny ból oczodołu,
- bóle głowy niewiadomego pochodzenia.
Niektóre choroby mają podłoże genetyczne. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się ci, u których w rodzinie występowały wrodzone wady wzroku, jaskra, zaćma lub utrata wzroku. Nieleczenie lub zbyt późne zdiagnozowanie choroby może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, co, niestety, się zdarza. Dlatego tak ważne jest regularne badanie wzroku.
Nie czekaj, aż pojawi się problem, działaj profilaktycznie. Nie zastanawiaj się, tylko jak najszybciej udaj się na badanie. W salonach Twoje Soczewki zbadasz swój wzrok za jedyne 9 zł! Badanie obejmuje korekcję okularową i soczewkową. Możesz je wykonać w salonach na terenie całej Polski, od poniedziałku do piątku do godziny 15.
Jak wygląda wizyta u specjalisty?
Nie ma się czego obawiać. Badanie trwa około 30 minut. Jest bezbolesne i zaczyna się od wywiadu. Najpewniej lekarz zapyta Cię o cel wizyty i o to, czy już wcześniej leczyłeś się okulistycznie. Następnie zainteresuje się twoimi dolegliwościami, stanem zdrowia, przebytymi chorobami, zażywanymi lekami itd. Kolejnym etapem wizyty będzie ocena ostrości wzroku.
Najczęściej badanie rozpoczyna się od badania autrefraktometrem czyli tzw. badania komputerowego, po którym specjalista przy pomocy różnych optotypów i testów, zmieniając soczewki w foropterze lub oprawach próbnych, sprawdzi ostrość Twojego wzroku. Na tym etapie zostanie określona Twoja wada wzroku i otrzymasz receptę na okulary korekcyjne.
Natomiast badanie, którego celem jest dobór soczewek kontaktowych składa się przynajmniej z dwóch wizyt. Dopiero w trakcie wizyty kontrolnej specjalista może w pełni ocenić stan oka po określonym czasie noszenia soczewek próbnych, sprawdzić ponownie ostrość widzenia w zaproponowanych soczewkach.
Pamiętajmy, że tylko lekarzokulista lub optometrysta jest w stanie prawidłowo dobrać nam okulary czy soczewki kontaktowe. Nigdy nie róbmy tego na własną rękę. Kupowanie gotowych okularów może doprowadzić do pogorszenia wzroku. Niewłaściwe szkła czy soczewki kontaktowe powodują bardzo często bóle głowy i zaburzenia widzenia.
Jak przygotować się do badania?
Na badanie należy przyjść 10-15 minut wcześniej. Koniecznie trzeba mieć ze sobą wyniki ostatniego badania, jeśli się takowe posiada. Osoby, które noszą okulary, powinny je zabrać ze sobą. Natomiast soczewki kontaktowe należy zdjąć minimum 30 minut przed badaniem, ponieważ ucisk soczewek na rogówce może spowodować błędne odczyty i pomiary.
Zaleca się, by kobiety w dniu badania nie wykonywały makijażu oczu. Warto postarać się, aby badanie zostało zarezerwowane w godzinach, gdy oczy nie są jeszcze mocno zmęczone. Wyniki badania przeprowadzonego po całym dniu intensywnej pracy wzrokowej mogą być obarczone błędem.
Pełne badanie może uniemożliwić również prowadzenie samochodu, w związku z tym najlepiej, by ktoś nas podwiózł. Możemy też wybrać inny środek transport: taksówkę czy komunikację miejską. Naprawdę warto poświęcić te kilkadziesiąt minut i móc pochwalić się dobrym wzrokiem. Warto również pamiętać, że oczy u dziecka wymagają nieco innej troski niż u seniora. Dlatego przeczytaj konieczni, jak dbać o zdrowie w każdym wieku.