Kto napędza rozprzestrzenianie się koronawirusa? WHO ostrzega
„Młodzi ludzie nie są niepokonani” – powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na wirtualnej konferencji prasowej w Genewie.
Podczas gdy pandemia, która zabiła prawie 670 000 i zainfekowała ponad 17 milionów ludzi na całym świecie, w nieproporcjonalny sposób dotknęła osoby starsze i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami, podkreślił, że „zagrożeni są także młodzi ludzie”.
„Młodzi ludzie mogą być zarażeni, młodzi mogą umrzeć, młodzi ludzie mogą przenosić wirusa na innych”.
Tedros ubolewał, że głównym wyzwaniem w powstrzymaniu nowego koronawirusa było „przekonanie młodszych ludzi o tym ryzyku”.
Wskazał na dowody, że „nagły wzrost zachorowań w niektórych krajach spowodowany jest częściowo przez młodszych ludzi, którzy tracą czujność podczas lata na półkuli północnej”.
„Młodzi ludzie muszą podejmować takie same środki ostrożności, aby chronić siebie i innych, jak wszyscy inni” – podkreślił.
Techniczny lider WHO w sprawie COVID-19 Maria Van Kerkhove ubolewała w szczególności, że nocne kluby w wielu miejscach stały się „wzmacniaczami” transmisji. „Prosimy wszystkich ludzi, w tym młodych ludzi, aby sami zarządzali ryzykiem” i unikali zachowań, które mogą łatwo zwiększyć przenoszenie choroby.
Długoterminowe skutki
Michael Ryan, dyrektor WHO ds. nagłych wypadków, podkreślił również, że wciąż niewiele wiadomo na temat długoterminowych skutków nawet łagodnych zakażeń COVID-19.
„Ta choroba, chociaż może być łagodna, może być umiarkowana, może wpływać na wiele narządów” – powiedział podczas czwartkowej konferencji.
„Po prostu nie wiemy, jaki będzie długofalowy wpływ tych infekcji” – powiedział, wskazując na badanie przeprowadzone w Niemczech na pacjentach z COVID-19, którzy nigdy nie zostali przyjęci do szpitala, co sugeruje, że długoterminowe skutki mogą być poważne.
Skany MRI ich serc wykazały „głębokie zmiany, zmiany zapalne w wyściółce serca i mięśniu sercowym” – powiedział.
Chociaż te problemy prawdopodobnie miną u większości pacjentów, gdy wirus znajdzie się poza ich organizmem, ostrzegł on, że „reakcje zapalne mogą również same w sobie wyrządzić szkody i mogą spowodować szkody długoterminowe”.
„Każdy proces zapalny w układzie sercowo-naczyniowym może prowadzić do długotrwałej choroby serca i może faktycznie przyspieszyć inne przewlekłe choroby serca, które mogą rozwinąć się znacznie później w życiu” – zauważył.
„Po prostu nie wiemy... Po co ryzykować?”
Ostrzegł, że młodzi ludzie powinni oczywiście starać się powstrzymać przenoszenie wirusa jako altruistyczny akt, aby uniknąć rozprzestrzeniania wirusa na bardziej wrażliwe grupy, ale powinni to również robić ze względu na własne zdrowie.
– Graj ostrożnie – powiedział.
„Użyj mózgu… Nie podejmuj ryzyka, którego nie możesz określić ilościowo”.