Rak trzustki to cichy zabójca. Nie ignoruj tych objawów!
Jak rozpoznać pierwsze objawy rak trzustki? Powiedział o tym dr hab. n. med. Stanisław Hać, Lider Zespołu Chirurgii Trzustki w UCK w Gdańsku. Obejrzyj materiał wideo:
Rak trzustki – objawy
-
Zażółcenie skóry. Rak trzustki może prowadzić do żółtaczki lub zażółcenia skóry i białek oczu na dwa sposoby. Po pierwsze, może prowadzić do nadmiaru bilirubiny w krwioobiegu, a po drugie nowotwór może rozrosnąć się tak, że zablokuje drogi żółciowe. Żółtaczka jest objawem, który zawsze wymaga pilnego kontaktu z lekarzem, ponieważ może świadczyć o wielu poważnych problemach z wątrobą.
-
Ból brzucha. Objaw ten łatwo zbagatelizować, ponieważ towarzyszy wielu chorobom. Może świadczyć choćby o zatruciu pokarmowym. Mimo to, bólu brzucha, który trwa od kilku dni nie wolno ignorować. Nawet uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej powinno być skontrolowane przez lekarza.
- Ból pleców. Bywa też, że rak trzustki powoduje ból promieniujący do pleców.
-
Nagła utrata wagi. Niewyjaśniona utrata masy ciała jest jednym z pierwszych zauważalnych objawów wielu różnych rodzajów raka. W zaawansowanym stadium raka ludzie są wyjątkowo wychudzeni i na pierwszy rzut oka wyglądają niezdrowo. Nagła, niezamierzona i trudna do wytłumaczenia utrata masy ciała jest wskazaniem do szczegółowej diagnostyki.
-
Wzdęcia. Uporczywe zatrzymywanie się gazów w przewodzie pokarmowym może świadczyć o różnego rodzaju nietolerancjach pokarmowych czy też chorobach układu pokarmowego, ale może być też objawem nowotworu trzustki.
-
Nietypowy kolor stolca Gdy dojdzie do blokady dróg żółciowych, stolce mogą być odbarwione. Jasny, kredowy lub gliniany kolor powinien wzbudzić niepokój.
-
Problemy skórne. Sucha, łuszcząca się lub przebarwiona skóra również może być objawem nowotworu trzustki. Chociaż objawy te mogą świadczyć o innej chorobie, warto zwrócić się do lekarza. Szczególnie, jeśli problemom skórnym towarzyszą także inne objawy, jak np. żółtaczka.
Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, mogące świadczyć o rozwoju raka trzustki, jak najszybciej wybierz się do lekarza. Postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie daje większe szanse na przeżycie.
Rak trzustki – przyczyny
Przyczyna raka trzustki nie jest znana. Wiadomo, że w obrębie organu zaczynają rozwijać się komórki nowotworowe, które niszczą zdrowe komórki i tworzą guzy. Można jednak wskazać pewne czynniki ryzyka, które zwiększają szanse zachorowania na raka trzustki. Zalicza się do nich:
-
palenie papierosów,
-
otyłość,
-
dietę ubogą w warzywa i owoce,
-
brak aktywności fizycznej,
-
nadużywanie alkoholu,
-
cukrzycę,
-
uszkodzenia wątroby,
-
przewlekły stan zapalny trzustki,
-
narażenie na chemikalia,
- historię rodzinną,
-
pewne mutacje genetyczne.
Na niektóre czynniki ryzyka, mieszczące się pod pojęciem „styl życia”, mamy znaczący wpływ. Zmiana diety, aktywność fizyczna, odstawienie używek – wszystko to może zmniejszyć nasze szanse na zachorowanie.