35 lat od pierwszej transplantacji serca w Polsce. Udaną operację przeprowadził dr Religa
Operacja odbyła się w Śląskim Centrum Chorób Serca (wówczas Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) w Zabrzu. Profesor Religa po pierwszym udanym przeszczepieniu serca wciąż był pionierem polskiej kardiochirurgii, wykonując po raz pierwszy w kraju przeszczep płuc i serca. Przeprowadzał zabiegi leczenia przewlekłej zatorowości płucnej, stworzył też prototyp sztucznego serca i zastawki biologicznej. Był również politykiem – senatorem w latach 1993-1997 i 2001-2005 oraz Ministrem Zdrowia w latach 2005-2006.
Pierwsza polska transplantacja serca
Do operacji w 1987 roku doszło pomimo silnego sprzeciwu ze strony Kościoła katolickiego, części środowiska medycznego, rządu i ogółu społeczeństwa. Bez żadnych rządowych funduszy, wsparcia i środków, dr Religa i jego zespół założyli Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu z prywatnie zebranych funduszy. W 2008 roku Zbigniew Religa został uhonorowany Orderem Orła Białego – Najwyższym Krzyżem Zasługi w Polsce.
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu na południu Polski przeprowadziło w 2018 roku 76 przeszczepów serca, ustanawiając krajowy rekord. Placówka dołączyła do prestiżowego grona sześciu szpitali na świecie, które przeszczepiają ponad 75 serc rocznie. W 2014 roku ukazała się filmowa biografia Zbigniewa Religi pod tytułem „Bogowie”. Tomasz Kot, który wcielił się w rolę chirurga, otrzymał Nagrodę Akademii Polskiej dla najlepszego aktora.