5 typowych problemów kosmetycznych pojawiających się zimą
O urodę nieco bardziej powinniśmy dbać zimą – to dobrze znany fakt, ponieważ skóra, włosy i cera reagują na zimne temperatury. Czy wiesz, jak radzić sobie z typowymi problemami kosmetycznymi zimą? Sprawdź naszą listę i zobacz, co występuje najczęściej.
Problemy kosmetyczne zimą
1. Elektryzowanie włosów
Podczas zdejmowania czapki włosy mogą się elektryzować. Niskie temperatury, wiatr i nadmierne czesanie powodują gromadzenie się jonów ujemnych na łodygach włosów, przez co poszczególne kosmyki odpychają się nawzajem. „Dlatego używaj łagodnego szamponu i zawsze stosuj odżywkę, która pozbywa jonów ujemnych” – wyjaśnia dr Roberta J.Hawk, dermatolog z Billings.
2. Sucha skóra
Zimne powietrze, ostry wiatr i gorące prysznice mogą poważnie odbić się na stanie twojej skóry. Dlatego w okresie zimowym postaw na nawilżanie, stosując oliwki i balsamy do ciała. Unikaj produktów zawierających alkohol, który wysusza skórę. Do demakijażu używaj delikatnego środka czyszczącego, a do pielęgnacji bogatych kremów nawilżających.
3. Szorstkie łokcie
To również problem, którego genezą jest sucha skóra. Dlatego dwa razy dziennie smaruj łokcie nawilżającym kremem do ciała. Aby zmiękczyć wyjątkowo szorstki naskórek, nałóż dodatkową warstwę wazeliny kosmetycznej przed snem. Wykonuj też regularny peeling kosmetykami lub zwyczajnie – pumeksem.
4. Czerwony nos
Naczynia krwionośne rozszerzają się, gdy temperatura spada – to powód, dla którego wiele osób ma czerwone nosy po wyjściu na zewnątrz. Ponieważ ekspozycja na słońce może również powodować zaczerwienienia, noś warstwę kremu z filtrem SPF 30, nawet w środku zimy. Zaczerwienione miejsca powinny zniknąć wkrótce po wejściu do domu. Aby przyspieszyć proces, na kilka minut nałóż na skórę ciepły kompres.
5. Spierzchnięte usta
„Nie ma czegoś takiego jak za dużo balsamu do ust. To twoja pierwsza linia obrony przed spierzchniętymi ustami” – mówi Jayne Fortson, lekarz dermatolog z Alaski. Zimą stosuj pomadki nawilżające, które zawierają lanolinę lub wazelinę. Jeśli planujesz spędzać więcej niż 30 minut na zewnątrz, nałóż na usta balsam z filtrem SPF. W przeciwieństwie do zwyczajnych balsamów nie krystalizuje się w chłodne dni. Unikaj też oblizywania ust – to jeszcze bardziej je wysusza.