Twoje dziecko jeździ na sankach? Powinno siedzieć za dorosłym i mieć na głowie kask
Choć jazda na sankach mogłaby nie wydawać się szczególnie groźna, niesie za sobą niebezpieczeństwo. Średnio dwa wypadki rocznie kończą się w Austrii śmiercią, w sezonie 2019/2020 zginęło na sankach pięć osób. Najczęstszą przyczyną kolizji są zderzenia z nieruchomymi przeszkodami, takimi jak drzewa.
Naukowcy z KFV (Austriackiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) oraz Instytutu Bezpieczeństwa Pojazdów na Politechnice w Graz przeprowadzili symulacje komputerowe z wykorzystaniem wirtualnych modeli człowieka, aby sprawdzić, co można zrobić, by niebezpieczeństwo związane z jazdą na sankach zminimalizować.
Dr Johanna Trauner-Karner, jedna z autorek badania zauważa, że wyniki testów są alarmujące. zwłaszcza jeśli chodzi o jazdę na sankach bez kasku. Symulacje dowiodły, że dzieci jadące na sankach bez zabezpieczenia głowy są narażone na jej poważne urazy już przy prędkości 10 km/h. Od prędkości 20 km/h wzrasta również ryzyko złamania kości udowej i żeber. Badania dowodzą również, że kask znacznie zmniejsza ryzyko urazu głowy zarówno w przypadku, gdy uderzy się nią w przeszkodę bezpośrednio przodem, jak i bokiem.
Dziecko na sankach powinno siedzieć ZA dorosłym
Tam jest po prostu bezpieczniej. Jeśli usiądzie przed nim, zaistnieje większe ryzyko, że dozna urazu klatki piersiowej i ud oraz oczywiście głowy. Jak zaznacza dr Trauner-Karner:
We wszystkich naszych symulacjach dziecko siedzące na sankach przed dorosłym zostało dosłownie wepchnięte na drzewo przez siedzącego za nim dorosłego. Zostało bowiem poddane działaniu dodatkowego obciążenia w postaci wagi siedzącej za nim postaci i uwięzione między drzewem a dorosłym.
Z drugiej strony, jeśli dziecko siedzi z tyłu, w przypadku uderzenia zyskuje dodatkową ochronę w postaci pleców dorosłego, które są stosukowo miękką częścią ciała.
Badania wykonano przy różnych prędkościach, symulowano różne kąty uderzenia. Wykorzystane w symulacjach dziecięce modele raz nosiły kask, raz nie miały go na głowie, siedziały przed lub za dorosłym. Wynik badań jest jednoznaczny: dziecko powinno siedzieć za dorosłym i jeździć na sankach wyłącznie w kasku.