Jak pomóc niemowlęciu, które się zakrztusi? Położne podpowiadają
W jednym ze swoich najnowszych postów ekspertki piszą o tym, jak pomóc noworodkowi i niemowlęciu, które się zakrztusi. To bez wątpienia temat, który budzi wiele stresu wśród rodziców.
Jak rozpoznać zadławienie?
Pierwszym krokiem do pomocy dziecku jest prawidłowe rozpoznanie, że ono rzeczywiście się dławi. Jak to rozpoznać? Położne dla Ciebie piszą, że:
Objawy wystąpią nagle – najczęściej podczas zabawy, posiłku – należą do nich: nagły kaszel, próby złapania oddechu, zaczerwienie/ zasinienie twarzy dziecka, przerażenie.
Jeśli dziecko kaszle efektywnie, należy je do tego zachęcać i nie podejmować żadnych działań, jeśli dziecko kaszle bezgłośnie, próbuje łapać oddech, jest zaczerwienione z wysiłku i przerażone, trzeba natychmiast i sprawnie zacząć działać.
Pierwsza pomoc przy zadławieniu niemowlaka
- Najpierw należy ocenić, czy dziecko jest przytomne i natychmiast wezwać pomoc osoby trzeciej.
- Jeśli dziecko jest przytomne, wykonuj uderzenia międzyłopatkowe – ułóż dziecko brzuszkiem na swoim przedramieniu, główką do dołu. Podtrzymuj główkę, złap za żuchwę dziecka kciukiem i palcem wskazującym tej samej ręki. Uderzaj nadgarstkiem 5-krotnie w okolicę między łopatkami niemowlęcia.
- Wykonaj uciski klatki piersiowej, koniecznie omijając nadbrzusze, uciskamy wyłącznie klatkę piersiową. Następnie obróć dziecko, przekładając je na drugą rękę. Podtrzymuj dłonią główkę dziecka i ułóż je głową do dołu.
- Następnie połóż palce na klatce piersiowej dziecka – palec poniżej linii łączącej brodawki sutkowe (tak samo, jak przy resuscytacji). Wykonaj 5 uciśnięć klatki piersiowej.
- Jeśli nie ma efektu, powtórz te czynności: 5 uderzeń międzyłopatkowych, 5 ucisków klatki piersiowej.
- Jeśli dziecko traci przytomność, przelewa się przez ręce i jest wiotkie, zadzwoń pod 112 i rozpocznij resuscytację.
Na koniec Położne dla Ciebie dodają:
Jeżeli ciało obce wypadło, dziecko płacze, oddycha – obserwuj je. Kiedy jego zachowanie budzi niepokój lub zadławienie wymagało ucisków na klatce piersiowej, koniecznie skontroluj dziecko u pediatry lub na pediatrycznej izbie przyjęć. Jeżeli niemowlę jest duże i ciężkie, można przełożyć je przez kolano – pamiętając o podtrzymywaniu główki.