Kocanka – naturalny lek na trądzik, alergie i choroby jelit
Kocanka to roślina wykorzystywana w medycynie naturalnej do leczenia wielu chorób. Poleca się ją przede wszystkim na stany zapalne skóry, problemy alergiczne oraz trawienne. Co warto o niej wiedzieć?
Czym jest kocanka?
Kocanka rośnie w Europie oraz na północy kontynentu azjatyckiego. W Polsce można ją spotkać na terenach piaszczystych i w lasach. Coraz częściej sadzone są też w ogrodach, stanowiąc ozdobę rabat.
Do celów leczniczych wykorzystywane są kwiaty, które zaczynają kwitnąć już w lipcu. Mają żółtą barwę i przypominają koszyczki. Stanowią piękny element bukietów z leśnych i polnych wycieczek.
Właściwości rośliny
Kwiaty kocanki zawierają flawonoidy, substancje, które wykazują silne działanie neutralizujące wolne rodniki. Oprócz tego działają przeciwzapalnie i łagodzą alergie.
W kwiatach znajdziemy też woski, olejki eteryczne, karotenoidy, titerpenoidy. Wykazują one działanie oczyszczające, łagodzące, moczopędne, dzięki czemu pomagają zwalczać różne dolegliwości.
Na co pomaga roślina?
Kocanka to roślina, którą można stosować w przypadku:
-
trądziku
- egzem
- alergii
- stanów zapalnych skóry
- urazów, stłuczeń, siniaków, krwiaków
- problemów trawiennych
- chorób jelit
- chorób dróg żółciowych
- chorób wątroby
- bólu brzucha (np. w przypadku silnych miesiączek)
- infekcji górnych dróg oddechowych
Napar na zdrową skórę
Napar z kocanki bywa wykorzystywany jako tonik, który polecany jest osobom cierpiącym na problemy skórne. Można go stosować przy reakcjach alergicznych, trądziku, egzemach. Kocanka łagodzi zmiany skórne, przywraca skórze równowagę i pomaga pozbyć się stanów zapalnych. Wspaniale nawilża i pomaga zatrzymać wodę w głębszych partiach skóry, dzięki czemu ta staje się elastyczna, miękka i odzyskuje zdrowy wygląd.
Herbatka na trawienie
Herbata z kocanki przynosi ulgę w problemach układu trawiennego. Pomaga na choroby jelit i dróg żółciowych (również stany zapalne), problemy z wątrobą. Przyspiesza przemianę materii, wspomaga trawienie i oczyszczanie organizmu z toksyn. Wykazuje działanie detoksykujące i sprzyja usuwaniu szkodliwych substancji z organizmu.
Remedium na zatrucia
Ze względu na swoje rozkurczowe i łagodzące działanie, napar z kocanki stosuje się w przypadku zatruć pokarmowych. Pomaga uspokoić żołądek i przyspieszyć wydalanie z organizmu toksyn.
Naturalny lek na infekcje
Oczyszczające i przeciwzapalne działanie kocanki sprawia, że można ją stosować w przypadku kataru i infekcji górnych dróg oddechowych. Sprzyja usuwaniu wydzieliny z nosa i oczyszczaniu oskrzeli z flegmy. Rozgrzewającą herbatkę z kocanki warto wzbogacić o imbir czy miód, by wspomóc ich leczniczą moc.
Na poprawę nastroju
Roślinę tę poleca się również osobom, które żyją zbyt szybko. Napary pomagają się rozluźnić, zrelaksować i oczyścić umysł z tego, co stresujące. Ziołowe herbatki sprzyjają utrzymaniu higieny psychicznej i zapobiegają stanom obniżenia nastroju.
Jak zaparzyć zioło?
Kocankę można stosować w formie naparów i herbatek. Kupimy ją w sklepach zielarskich lub ekologicznych. Łyżkę lub dwie suszonego zioła wystarczy zalać wrzątkiem i poczekać aż się zaparzy. Następnie odcedzamy i pijemy gorący lub wystudzony napój.
Aby kocanka przyniosła efekty, trzeba stosować ją regularnie. Poleca się spożywanie jej codziennie, nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem).
Olej z rośliny
Kocankę można kupić również w postaci oleju, który jest wytwarzany z kwiatów. Ma on silne działanie przeciwzapalne i nawilżające, dlatego z powodzeniem łagodzi wszystkie zmiany skórne. Można stosować go na zewnętrzne stany zapalne.