Audiolog – lekarz od zaburzeń słuchu. Czym się zajmuje?
Przywykliśmy myśleć, że problemami ze słuchem zajmuje się laryngolog, tymczasem to audiolog bada i diagnozuje zaburzenia słuchu. Kiedy należy wybrać się do specjalisty i jakie robi badania?
Kim jest audiolog?
Audiolog to lekarz, który zajmuje się badaniem i diagnozowaniem wszelkich wad słuchu. Ukończył on sześcioletnie studia medyczne, a następnie specjalizację z audiologii i foniatrii, która trwa 5 lat. Leczy on zarówno dzieci, jak i dorosłych, w przypadku, kiedy pomocy nie może udzielić laryngolog bez specjalizacji audiologicznej.
Czym zajmuje się specjalista?
Audiolog zajmuje się leczeniem:
- nadwrażliwości słuchowej
-
szumów usznych
- niedosłuchu
Kiedy należy wybrać się na wizytę?
W przypadku jakichkolwiek problemów ze słuchem i z uszami lekarzem pierwszego kontaktu powinien być laryngolog. Bada on dokładnie pacjenta i sprawdza, czy nie cierpi on na przewlekłe infekcje, które mogą doprowadzić do pogorszenia słuchu. Laryngolog leczy zarówno zapalenia uszu, jak i choroby zatok przynosowych, nosa, krtani, jamy ustnej i przełyku.
Jeśli pacjent ma problemy ze słuchem, a laryngolog wyklucza jakiekolwiek infekcje, zleca wizytę u audiologa. Specjalista zajmuje się zdiagnozowaniem zaburzeń słuchu i wdrożeniem odpowiedniego leczenia.
Wizyta z dzieckiem
Audiologa zaleca się także odwiedzić z dzieckiem, które nie reaguje na polecenia rodziców i nie słyszy poleceń. Zdarzają się sytuacje, że rodzice sądzą, iż ich dziecko złośliwie nie wykonuje tego, o co proszą je rodzice, a tymczasem ono zwyczajnie ich nie słyszy. W takiej sytuacji warto wybrać się do specjalisty, który sprawdzi, jaka jest przyczyna takiego zachowania dziecka.
Czasem winę ponosi za to trzeci migdał, który zbytnio się rozrasta, powodując przewlekłe i nagminne zapalenia ucha oraz niedosłuch. Zapalenia ucha mogą też (niezależnie od przerostu migdałka gardłowego) doprowadzić do zaburzeń słuchu.
Wizytę u audiologa warto również rozważyć wtedy kiedy dziecko ma problemy z mówieniem lub ma za sobą zapalenie opon mózgowych.
Szumy uszne
W przypadku osób dorosłych audiologa warto odwiedzić, kiedy pojawiają się szumy uszne. Jeśli pacjent słyszy dzwonienie lub piszczenie w uszach, ma problemy z zasypianiem i koncentracją, powinien udać się do specjalisty. Szumy uszne najczęściej są następstwem przebytych chorób lub urazów. Do ich powstawania przyczyniają się zapalenia ucha środkowego, nadmierne obciążenia słuchu (np. praca w hałasie), schorzenia neurologiczne. Mogą również pojawiać się na skutek stosowania niektórych leków.
Nadwrażliwość słuchowa
Zbyt mocne reagowanie na dźwięki także wymaga konsultacji audiologicznej. Często pojawia się ona u dzieci, które reagują agresją, płaczem lub zaniepokojeniem nawet na dźwięki, które wydają nam się zupełnie normalne, np. skrzypienie drzwi czy szum suszarki do włosów.
Do wizyty u audiologa powinny skłonić rodziców nietypowe zachowania dziecka, np. nadmierne pobudzenie po wizycie w bardzo hałaśliwym miejscu czy niechęć do przebywania wśród innych dzieci (np. w przedszkolu, ale też na placach zabaw czy w salach zabaw, czyli w miejscach, gdzie jest gwarno i głośno). Audiolog zbada dziecko, a następnie zaleci odpowiednią terapię.
Jak wygląda wizyta u specjalisty?
Audiolog przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem, gromadzi dane o przebytych chorobach, a następnie przystępuje do wykonania badań specjalistycznych, które pozwalają mu poznać stan pacjenta. Najczęściej są to:
- audiogram – badanie oceniające sprawność narządów słuchu przy pomocy różnych częstotliwości dźwięków
- tympanogram – wykres, który pokazuje, jak odbijają się fale dźwiękowe w czasie zmiany ciśnienia w przewodzi słuchowym zewnętrznym
- badanie ABR – sprawdzające reakcję pnia mózgu na dźwięki
Leczenie
Leczenie u audiologa uzależnione jest od wyników badań. Jeśli zdiagnozują one poważny niedosłuch, lekarz może zalecić noszenie aparatu słuchowego. W innych przypadkach możliwe jest leczenie farmakologiczne (np. jeśli szumy uszne są wywołane przez zapalenie ucha) lub zabieg chirurgiczny.