HPV – wirus o ponad 100 odmianach, którym można zakazić się podczas „pierwszego razu”
Do lat 90. ubiegłego wieku niewiele osób słyszało o wirusie HPV, choć powoduje on zakażenia od zarania dziejów ludzkości. Intensywne badania nad tym rodzajem wirusa rozpoczęły się w latach 70. ubiegłego stulecia, gdy zaczęto podejrzewać, że może być on odpowiedzialny za rozwój raka jajnika. Na podstawie prowadzonych badań udało się dowieść, że ten rodzaj patogenu zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób nowotworowych układu moczowo płciowego oraz nowotworów głowy i gardła.
HPV – wirus brodawczaka ludzkiego
Wirus HPV atakuje skórę oraz błony śluzowe. To wyjątkowo podstępny ze znanych patogenów – często zakażenie wirusem HPV przez długi czas nie wywołuje żadnych objawów, a osoba chora nieświadomie przenosi infekcję, zakażając swoich partnerów seksualnych. W wielu przypadkach organizm sam zwalcza zakażenie, chroniąc się przed jego skutkami, jednak niektóre typy wirusa HPV są szczególnie niebezpieczne, co ma związek z ich wpływem na rozwój schorzeń nowotworowych.
To tzw. wirusy wysokoonkogenne, do których zaliczamy 13 różnych typów wirusa HPV. Są one oznaczane liczbami arabskimi, a wśród szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia, wyróżniamy wirusy HPV 16 i HPV 18, które są jedną z częstych przyczyn rozwoju raka szyjki macicy. Niskoonkogenne wirusy HPV 6 i HPV 11 są częstą przyczyną infekcji układu moczowo-płciowego, prowadząc do pojawienia się na skórze kłykcin kończystych. Kłykciny kończaste to brodawkowate zmiany, które pojawiają się m.in. w okolicy męskich i kobiecych genitaliów i odbytu, a także w jamie ustnej.
Droga zakażenia wirusem HPV
Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi podczas stosunków waginalnych, analnych i stosunków oralnych bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Niestety, choć prezerwatywy zmniejszają ryzyko zakażenia wirusem HPV oraz innymi chorobami, które przenoszone są drogą płciową, to nie chronią przed nimi w 100%.
Niektóre źródła podają, że wirusem brodawczaka ludzkiego możemy także zarazić się, korzystając m.in. ze wspólnej bielizny, myjek i gąbek kąpielowych, a także ręczników, jednak nie jest to fakt do końca potwierdzony badaniami naukowymi. Istnieje także ryzyko przeniesienia wirusa za pośrednictwem brudnych rąk na okolice intymne np. podczas korzystania z toalet publicznych.
Większość zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego jest zwalczana przez prawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny, jednak na skutek obniżenia odporności, może on doprowadzić m.in. do przewlekłych zakażeń układu moczowo-płciowego oraz zwiększać ryzyko rozwoju raka.
Ważne! Wirusem HPV można zarazić się już podczas inicjacji seksualnej, dlatego zalecane są szczepienia ochronne przeciwko szczególnie niebezpiecznym typom wirusa brodawczaka ludzkiego.
Zakażenie HPV – objawy
W większości przypadków zakażenie wirusem HPV przebiega bez żadnych objawów. Za typowy objaw zakażenia uważa się charakterystyczne zmiany w okolicy zewnętrznych narządów płciowych oraz odbytu, a także w ustach. To brodawki o kalafiorowatej budowie, które występują jednak tylko u części zakażonych.
Kłykciny kończyste to często jedyny objaw zakażenia, który jednak nie zawsze skłania do wizyty u lekarza. Ważne! Brak kłykcin kończystych nie świadczy o tym, że w organizmie nie znajduje się aktywny wirus HPV, dlatego bardzo ważne jest to, aby unikać ryzykownych stosunków seksualnych.
Podsumowując wirus HPV to nie tylko bardzo podstępny, ale i niebezpieczny dla zdrowia patogen, którym możemy zarazić się przede wszystkim podczas kontaktów seksualnych. Możemy zabezpieczyć się przed związanym z zakażeniem zagrożeniem dla zdrowia, decydując się na szczepienia ochronne przeciwko wysokoonkogennym typom wirusa brodawczaka ludzkiego.