Na reumatyzm można się już... zaszczepić! Powstała pierwsza, eksperymentalna szczepionka na RZS
Szacuje się, że u około 1 proc. światowej populacji rozwija się choroba autoimmunologiczna, która doprowadza do tego, że organizm zaczyna sam atakować własne tkanki powodując silny ból w stawach.
Chodzi oczywiście o reumatyzm, choć pod tym stosowanym potocznie pojęciem kryje się aż 200 różnych chorób, z których jedną z najczęstszych jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) leczone głównie za pomocą kortykosteroidów, leków immunosupresyjnych lub biologicznych.
Rewolucja w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Szczepionka całkowicie cofa objawy choroby
Badaczom z Uniwersytetu w Toledo w stanie Ohio przypadkiem udało się dokonać odkrycia, które może dokonać prawdziwego przełomu w walce z reumatyzmem. Podczas prac nad białkiem, które miało wywoływać stan zapalny, zauważono, że po usunięciu go za pomocą technologii edycji genów, można wywołać przeciwny efekt i zapobiegać rozwojowi tej choroby.
Opracowana na bazie tej proteiny szczepionka okazała się zdumiewająco skuteczna podczas testów na zwierzętach i sprawiła, że objawy chorób reumatycznych całkowicie zniknęły.
Jak działa pierwsza na świecie szczepionka na reumatoidalne zapalenie stawów?
Szczegółowe wyniki badań dotyczące pierwszej eksperymentalnej szczepionki na reumatoidalne zapalenia stawów (RZS) opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Naukowcom udało się potwierdzić, że stworzony przez nich preparat wywołuje silną, natychmiastową i co bardzo istotne – długotrwałą odpowiedź układu immunologicznego, zapewniając skuteczną ochronę organizmu przed dalszym postępem choroby.
„Od wielu lat w medycynie nie dokonaliśmy żadnych naprawdę wielkich odkryć w zakresie leczenia lub zapobiegania reumatoidalnego zapalenia stawów. Nam udało się to zmienić” – wyjaśnia dr Ritu Chakravarti pełniąca funkcję adiunkta na University of Toledo College of Medicine and Life Sciences.
Jej zdaniem zastosowanie nowej szczepionki przeciwko reumatyzmowi może dokonać prawdziwej rewolucji, bo nie tylko chroni przed tą chorobą, ale także ma pozytywny wpływ na kości, co może pomóc osiągać długoterminowe korzyści dzięki szczepieniom.
Naukowcy zamierzają wkrótce opatentować swoje odkrycie i liczą na wsparcie koncernów farmaceutycznych, by rozwinąć kolejne fazy badań.