Na tę wadę wzroku cierpi połowa ludzi na świecie. To pokłosie ery komputerów
Krótkowzroczność to wada wzroku, która występuje bardzo często. Szacuje się, że może na nią cierpieć nawet połowa ludzi na świecie. Wada ta związana jest z nieprawidłową budową gałki ocznej. Jak ją rozpoznać i czy można ją wyleczyć?
Czym jest krótkowzroczność?
Krótkowzroczność to wada wzroku, która polega na prawidłowym widzeniu obiektów i przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości, a niewyraźnym tych, które są bardziej oddalone. Osoba krótkowzroczna przeczyta książkę czy ulotkę od leku, ale nie zobaczymy numeru linii autobusowej na pojeździe, który znajduje się w pewnej odległości od przystanku.
Jest to wada wzroku, która nazywana jest plagą XXI wieku. W pewnym stopniu do jej wystąpienia może przyczynić się nadmierne korzystanie z gadżetów technologicznych takich jak komputery czy smartfony, które mocno obciążają wzrok.
Przyczyny
Najczęstszą przyczyną krótkowzroczności jest nieprawidłowa budowa gałki ocznej, która jest zbyt wypukła, więc nie skupia promieni równoległych w takim stopniu jak powinna. W efekcie, aby zobaczyć to, co jest oddalone od widzącego, musi on mocno zmrużyć oczy i „dostroić” ostrość.
Rodzaje
Krótkowzroczność dzieli się na:
- osiową – związana z budową oka. Powstaje, gdy narząd wzroku jest zbyt długi
- krzywiznową – także związaną z budową oka. Powstaje, gdy narząd wzroku jest zbyt wypukły
- refrakcyjną – może być związana z współwystępowaniem cukrzycy
Wyróżnia się również sztuczną krótkowzroczność, która jest efektem zbyt częstej i długiej pracy przed monitorem komputera. W czasie patrzenia w monitor oko zachowuje się nienaturalnie. Rzadziej mruga, przesusza się, a także zbyt długo wpatruje się w jedno miejsce. Może to doprowadzić do wzrostu napięcia akomodacyjnego, a w konsekwencji do zaburzenia naturalnej higieny wzroku. Aby temu zapobiec, warto robić przerwy w czasie pracy przy komputerze i wpatrywać się w dal.
Stopnie wady
Krótkowzroczność dzieli się też na stopień zaawansowania. Za małą wadę uważana jest krótkowzroczność do -3 dioptrii, średnią do -7, a dużą poniżej tej wartości. Rodzaj leczenia dobiera się do stopnia zaawansowania wady wzroku.
Objawy
Jak rozpoznać krótkowzroczność?
- trzeba wyostrzyć wzrok, żeby zobaczyć to, co znajduje się w pewnym oddaleniu
- trzeba przybliżyć kartkę, by przeczytać, co jest na niej napisane
- po pracy przy komputerze pojawiają się problemy ze złapaniem ostrości
- pojawiają się częste bóle głowy
Leczenie
Najczęściej wadę wzroku udaje się skorygować poprzez noszenie specjalnych okularów. Są to tzw. minusy, które mają wklęsło-wypukle soczewki i dzięki temu zmieniają rozpraszanie światła, kierując je bezpośrednio na siatkówkę. Okulary nie wyleczą wady wzroku, ale mogą ją skorygować.
Metodą leczniczą natomiast jest tzw. ortokorekcja, która polega na noszeniu specjalnych soczewek. Zakłada się je na noc, a w dzień zdejmuje. Efekt wydłużenia krzywizny rogówki trwa przez kolejny dzień.
Krótkowzroczność można także wyleczyć operacyjnie. Zabiegi z użyciem lasera, np. LASEK czy keratotomia, spłaszczają rogówkę, dzięki czemu wada wzroku zostaje skorygowana. Takich zabiegów nie można jednak przeprowadzić u wszystkich osób. Są one dozwolone tylko dla osób dorosłych, które ukończyły 18. rok życia i które spełniają kryteria kwalifikujące je do zabiegu.
Czynnikami, które są przeciwskazaniem do operacji laserowej, są m.in. zespół suchego oka, częste zapalenia spojówek, niska grubość rogówki albo stożek rogówki. O tym, czy pacjent kwalifikuje się do przeprowadzenia operacji, powinien zadecydować okulista.