Czym jest cholesterol LDL i jak obniżyć jego poziom?
Cholesterol LDL to tzw. zły cholesterol. Jest on odpowiedzialny za ograniczenie drożności naczyń i tętnic, co skutkuje poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Czym jest cholesterol LDL i kiedy powinniśmy zacząć go redukować?
Dobry i zły cholesterol - wszyscy wiemy o ich istnieniu, jednak nie zawsze pamiętamy o konieczności wykonania badań, które pozwolą sprawdzić, jaki mamy profil lipidowy. Zły cholesterol odpowiedzialny jest za rozwój miażdżycy oraz związanych z nią chorób serca, a także zwiększa ryzyko udaru mózgu, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych frakcji cholesterolu.
Co to jest cholesterol LDL?
Cholesterol to jeden z organicznych związków chemicznych, które obecne są w ludzkim organizmie. Pełni on wiele funkcji fizjologicznych, odpowiadając m.in. za stabilizację błony komórkowej. Cholesterol jest nam niezbędny do utrzymania dobrego zdrowia, jednak niektóre z jego frakcji poważnie szkodzą. Szczególnie niebezpieczny dla zdrowia jest cholesterol LDL, lepiej znany pod nazwą „zły cholesterol”.
Cholesterol LDL to jeden z kilku związków lipidowych, które występują w budujących organizm tkankach oraz w osoczu krwi. Podział cholesterolu uwzględnia jego gęstość. Cholesterol LDL to cholesterol o małej gęstości, którego zadaniem jest transport lipoprotein z wątroby do komórek organizmu. Większość niezbędnego do przebiegu procesów życiowych cholesterolu to cholesterol endogenny, czyli wytwarzany w organizmie z innych związków, dlatego trzeba zwrócić baczną uwagę na to, ile cholesterolu dostarczamy do organizmu z zewnątrz.
Nadmiar cholesterolu w diecie prowadzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Dostarczany wraz z pożywieniem cholesterol LDL przenika przez ściany naczyń krwionośnych, kumulując się w ich wnętrzu, co utrudnia przepływ krwi. Wysoki cholesterol LDL prowadzi do rozwoju miażdżycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.
Norma cholesterolu LDL
W celu sprawdzenia, czy mamy problem z wysokim cholesterolem, powinniśmy systematycznie wykonywać lipidogram. Badanie to polega na pobraniu krwi w celu oznaczenia poziomu cholesterolu całkowitego, a także jego poszczególnych frakcji. Bardzo ważne jest także oznaczenie poziomu trójglicerydów, o których negatywnym wpływie na zdrowie często zapominamy.
Lipidogram to jedno z zalecanych badań przesiewowych, które powinny być wykonywane w celach profilaktycznych przez osoby po 45. roku życia. W szczególności o systematycznych badaniach poziomu cholesterolu powinny pamiętać osoby, u których występują czynniki ryzyka rozwoju miażdżycy, czyli m.in.:
- nadwaga,
- otyłość,
- cukrzyca typu 2,
- stosowanie diety bogatej w tłuszcze zwierzęce i produkty wysoko przetworzone,
-
siedzący tryb życia,
- nadużywanie alkoholu i nałogowe palenie tytoniu.
Dopuszczalny poziom złego cholesterolu u zdrowych dorosłych wynosi 115 mg/dl. Nieco inna norma dla cholesterolu LDL ustalona została dla osób z czynnikami ryzyka rozwoju miażdżycy - w tym przypadku dopuszczalny poziom złego cholesterolu wynosi 100 mg/ml.
W celu utrzymania dobrego zdrowia lekarze zalecają, aby utrzymywać poziom złego cholesterolu na jak najniższym poziomie.
Jak zbić cholesterol LDL?
Wysoki poziom cholesterolu LDL wymaga odpowiedniego postępowania w celu szybkiej poprawy stanu zdrowia i ograniczenia ryzyka związanego z dalszym wzrostem jego stężenia we krwi.
Niewielkie odchylenia od normy nie wymagają stosowania leków na obniżenie cholesterolu. Pierwszym krokiem w redukcji złego cholesterolu są zazwyczaj odpowiednio zmodyfikowana dieta i aktywność fizyczna.
Dieta na zły cholesterol
Dieta na cholesterol uwzględnia rezygnację ze spożywania bogatych w tłuszcz produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zwiększenie spożycia ryb morskich, produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców, a także ziół i przypraw, które wspomagają redukcję cholesterolu LDL, usprawniają krążenie krwi i wpływają pozytywnie na pracę wątroby.
W celu skutecznej redukcji złego cholesterolu konieczna jest diametralna zmiana stylu życia. Należy pożegnać nałóg nikotynowy i zrezygnować z częstego spożywania alkoholu oraz znaleźć czas na codzienną aktywność fizyczną.