Czy wariant IHU wyprze Omikron? Co wiadomo o przypadku z Marsylii?
Odkryty w grudniu w Marsylii nowy wariant koronawirusa, nazwany IHU, jest bardziej odporny na szczepionkę i bardziej zakaźny niż wersja wyjściowa wirusa – poinformował „Daily Mail”, powołując się na francuskich naukowców.
Czym jest wariant IHU?
Nowy wariant koronawirusa został rozpoznany 10 grudnia u pacjentów z miasta Forcalquier w departamencie Alpy Górnej Prowansji w Instytucie Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii (IHU). Forcalquier jest miastem położonym około 100 kilometrów od Marsylii. Wariant ten, nazwany IHU (od nazwy kliniki, w której go wykryto), został zdeponowany w naukowej sieci wymiany GISAID jako B.1.640.2.
Czy IHU jest groźniejszy, niż Omikron?
Zdaniem naukowców „szczep posiada 46 mutacji, co czyni go bardziej odpornym na szczepionkę i bardziej zakaźnym niż oryginalny wirus”, ale jak podkreślają specjaliści „niewiele wskazuje na to, że wypiera on dominujący obecnie wariant Omikron, który stanowi ponad 60 procent przypadków we Francji”. Do tej pory wykryto 12 przypadków zakażenia wirusem IHU w okolicach Marsylii, z których pierwszy związany był z podróżą do Kamerunu.
Dlaczego koronawirus mutuje?
Mutacje są naturalnym procesem, który pozwala wirusowi na przetrwanie. Kolejne mutacje koronawirusa są kwalifikowane do kategorii określających ich zagrożenie. Obecnie za te najgroźniejsze i najbardziej zakaźne uznane są Delta oraz Omikron. W części krajów, gdzie trwa obecnie czwarta fala, to właśnie wariant Omikron stanowi obecnie najpoważniejsze zagrożenie.