Kolki u noworodka: jak im skutecznie zaradzić?
Kolka u niemowlęcia należy do czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego, czyli dolegliwości, których obecności nie można wytłumaczyć nieprawidłowościami w budowie lub funkcjonowaniu narządów. Innymi słowami – zazwyczaj ból sygnalizuje chorobę, natomiast w przypadku kolki, sam w sobie jest dolegliwością. Co jeszcze, oprócz bólu, świadczy o kolce?
Objawy kolki u noworodka
Twój maluszek po urodzeniu tylko spał i jadł, a teraz płacze, podkurcza nóżki i jest „nieodkładalny”? Zastanawiasz się, co mu dolega i jak pomóc? Czy to ta „okryta złą sławą” wśród młodych rodziców kolka?
Rozpoznanie kolki u noworodka wymaga spełnienia trzech poniższych kryteriów:
- Nawracające i długotrwałe napady płaczu i drażliwości rozpoczynające się bez uchwytnej przyczyny, którym nie można zapobiec i które są trudne do ukojenia.
- Wzdęty i napięty brzuszek, podkurczone nóżki, prężenie ciała.
- Brak innych objawów chorobowych (nie występuje np. gorączka czy zahamowanie wzrostu). Ważne, aby potwierdzić to u lekarza!
W rozpoznaniu kolki mogą również pomóc tzw. III kryteria rzymskie: płaczliwość i niepokój występują powyżej trzy godzin na dobę / przez trzy dni w tygodniu / przez minimum jeden tydzień.
Trudno stwierdzić jednoznacznie, co powoduje kolkę. Za jej główną przyczynę uznaje się niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka. Szacuje się, że dotyczy ona nawet 40% niemowląt!
Sposoby na kolki u niemowląt
Chociaż nie ma jednej, sprawdzonej metody na leczenia kolki, istnieje kilka praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc złagodzić jej objawy. Spróbuj tych naturalnych sposobów:
- Masaż brzuszka
Ułóż dziecko na plecach i okrężnym ruchem, zgodnym z ruchem wskazówek zegara, delikatnie masuj wzdęty brzuszek.
- Prawidłowa technika karmienia
Postaraj się karmić dziecko spokojnie, bez pośpiechu, w zrelaksowanej atmosferze. Zadbaj o pozycję, w której główka noworodka położna jest wyżej niż reszta ciała.
- Dieta mamy
Jeśli karmisz piersią, zwróć uwagę na swoją dietę. Obserwuj, czy po spożyciu przez ciebie pewnych pokarmów, nie występuje u dziecka kolka. Jeżeli tak się dzieje, postaraj się wyeliminować je ze swojej diety. Unikaj szczególnie mocnej kawy i herbaty, ostrych przypraw, czekolady, warzyw kapustnych – to są najczęstsi winowajcy!
- Biały szum
Niekiedy podczas ataku kolki kojąco działa jednostajny dźwięk – np. odgłos suszarki do włosów lub też popularny „miś szumiś”.
Jeśli powyższe metody zawiodą – czas udać się do apteki po specjalny preparat dla dzieci z kolką niemowlęcą. Zanim jednak cokolwiek kupisz, skonsultuj się z lekarzem pediatrą, który pomoże wybrać rozwiązanie najlepsze dla twojego dziecka. Masz do wyboru m.in.:
- Probiotyki
W aptece bez problemu dostaniesz probiotyki, czyli żywe kultury bakterii, które możesz podać dziecku w celu uzupełnienia prawidłowej mikrobioty bakteryjnej w jelitach.
- Symetykon
Lekiem na kolkę, również dostępnym w aptece bez recepty, są preparaty z symetykonem. Ta substancja zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów w przewodzie pokarmowym i dzięki temu ułatwia ich usuwanie.
- Leki rozkurczowe
Jeżeli opisane powyżej metody są nieskuteczne, można zastosować leki rozkurczowe, poprawiające motorykę przewodu pokarmowego.
Zadbaj również o siebie!
Kolka może być fizycznie i emocjonalnie wyczerpująca dla rodziców. Radzenie sobie z nią jest frustrujące i stresujące, dlatego ważne jest, aby poświęcić czas na zaopiekowanie się sobą. Zrób sobie przerwę, kiedy tylko możesz i zaakceptuj wszelkie propozycje pomocy, które pojawią się na twojej drodze.
Pamiętaj, że nie ma jednego, uniwersalnego lekarstwa na kolkę. Każde dziecko jest inne, dlatego próba znalezienia najskuteczniejszego sposobu na tę dolegliwość będzie polegać na próbach i błędach. Powodzenia!
Źródła:
- https://www.bebiklub.pl/niemowle/zywienie/dolegliwosci-trawienne/kolka-u-noworodka-jak-rozpoznac-i-lagodzic-objawy
- https://www.bebiklub.pl/dziecko-1-3-lata/dolegliwosci-trawienne/kolki-niemowlece
- https://www.bebiklub.pl/niemowle/zywienie/dolegliwosci-trawienne/sposoby-na-kolke
- Dzienniczek „Kolki” Bebiklub
- https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/sposoby-na-kolke
- https://www.aptaclub.ie/baby/diet-and-nutrition/feeding-problems/colic-relief.html
- https://www.cgbabyclub.co.uk/baby/feeding/baby-cries-after-feeding.html