Jak dodać włosom witalności na wiosnę? Niezawodne porady od trychologa
Zimą nasze włosy narażone były na wiatr czy mróz. Na wiosnę możemy się zmagać z przesuszeniem włosów, ich elektryzowaniem oraz intensywniejszym przetłuszczaniem. U niektórych osób mogą nawet nadmiernie wypadać. Dlatego na wiosnę należy postawić na kompleksową opiekę, działając od wewnątrz i zewnątrz. Jak to skutecznie zrobić, podpowiada trycholog.
Dodaj włosom energii dobrą dietą
Dla zdrowia włosów jest niezbędna przede wszystkim dieta bogata w białko oraz składniki mineralne i witaminy. Nawet niewielkie ich braki potrafią odbić się na kondycji włosów. Kluczem jest odpowiednie zbilansowanie jadłospisu. Należy jeść jak najmniej przetworzonych produktów oraz zadbać o spore ilości przeciwutleniaczy, a także fitozwiązków. Należy także unikać ryzykownych diet. W diecie układanej z myślą o włosach nie może zabraknąć witamin A, D, E, K oraz witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na kondycję włosów. Istotnymi minerałami dla zdrowia włosów jest cynk i miedź. Niezbędne jest także bieżące uzupełnianie poziomu żelaza, gdyż jego niedobór najczęściej objawia się osłabieniem i wypadaniem włosów.
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych warzyw i owoców, ponieważ są one źródłem cennych witamin i minerałów oraz co ważne, także substancji o charakterze antyoksydacyjnym. W naszej diecie po zimie należy szczególnie też zadbać o nabiał, mięso i ryby. Te produkty dostarczają pełnowartościowego białka, zbudowanego z aminokwasów, które wpływa na stan naszych włosów.
Wiele osób nie zdaje sobie spawy, że każdy składnik dostarczany do naszego organizmu może mieć również wpływ na nasze włosy. Jeśli popełniamy kluczowe błędy dietetyczne czy mamy niedobory pokarmowe to wpływają one na cały stan naszego organizmu, zagrażając także mieszkom włosowym – wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.
Zadbaj o kompleksową pielęgnację
Często w pielęgnacji skupiamy się na łodydze włosów, zapominając o skórze głowy, a od niej powinniśmy zacząć proces dbania o nasze włosy. Samo mycie włosów to zdecydowanie za mało, aby były zdrowe i lepiej odżywione. Jeśli chcemy utrzymać skórę głowy w dobrej formie i wspomagać mieszki włosowe, należy pamiętać o regularnym peelingu skóry głowy. Ten prosty i często bagatelizowany zabieg pielęgnacyjny pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, usuwa pozostałości po kosmetykach oraz martwy naskórek. Istotnym elementem peelingu jest masaż poprawiający krążenie krwi w komórkach skóry, dotleniający mieszki i ułatwiający skórze przyjmowanie składników odżywczych.
Jakość włosa zależy od kondycji skóry głowy. Im jest lepsza, tym lepsze są włosy. Istnieje wiele przyczyn wpływających na złą jakość skóry głowy. Mogą być one związane ze stanem naszego organizmu bądź błędami pielęgnacji. Dlatego niezbędne jest ich rozpoznanie i podjęcie efektywnych działań. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.
W wiosennej pielęgnacji warto pomyśleć także o zregenerowaniu łodygi włosów, gdyż zmęczone i wysuszone po zimie potrzebują nawilżenia i odżywienia. Warto stosować szampony zawierające na przykład ekstrakt z bambusa, miód, kwas hialuronowy czy lecytynę. Korzystne są również zabiegi z zastosowaniem bardziej luksusowych preparatów, jak na przykład puder z japońskiej czarnej perły, puder diamentowy czy ekstrakt z zielonego kawioru. Drogocenne właściwości tych substancji, stosowanych w dostępnych na rynku preparatach i zabiegach, zapewnią lepszą kondycję włosów i ich zdrowszy wygląd. Sproszkowana czarna perła służy m.in. odbudowywaniu ubytków we włosach, a ekstrakt z zielonego kawioru pomaga w uzyskaniu dobrego poziomu hydratacji włosów.
Po trudnym dla włosów okresie zimowym odpowiednia dieta i właściwa pielęgnacja to istotne elementy. Szczególnie na wiosnę powinniśmy zadbać o przywrócenie włosom witalności. Nie ignorujmy także sygnałów związanych z nadmiernym wypadaniem czy zmianami na skórze głowy, jeśli takie zauważymy. Trychologa możemy jednak odwiedzić również profilaktycznie, aby wykonać badania weryfikujące kondycję włosów i skóry głowy.