Przełomowy wynalazek dla chorych jaskrę? Soczewka kontaktowa, która mierzy ciśnienie i aplikuje leki
W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature Communications” grupa naukowców opisuje swój wynalazek i działanie soczewki u świń i królików.
Jak działa soczewka u chorego na jaskrę?
Jaskra to przewlekłe i postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego, charakteryzujące się stopniowym pogarszaniem widzenia. Najczęściej na chorobę zapadają osoby z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, dlatego minitorowanie go jest w tym przypadku tak istotne. Problem pacjentów polega przede wszystkim na tym, że często skoki ciśnienia nie są dla nich odczuwalne i nie wiadomo, kiedy zaaplikować krople.
Dlatego naukowcy opracowali soczewkę kontaktową, która może stale monitorować ciśnienie w oku, a po osiągnięciu określonych progów może automatycznie dozować leki bezpośrednio do oka. Soczewka jest dwuwarstwowa, ma specjalną kieszeń powietrzną pomiędzy warstwami. Kiedy ciśnienie oka ściska poduszkę powietrzną, układ elektroniczne dostają sygnał o konieczności podania leku. Lek jest popychany przez niewielki impuls elektryczny od spodu soczewki do oka.
Soczewka pomoże nie tylko chorym na jaskrę
Naukowcy zauważają, że soczewka kontaktowa jest minimalnie inwazyjna i nadaje tęczówce pacjenta złoty odcień. Podkreślają, że soczewka jest bezprzewodowa, nie wymaga baterii i może być stosowana w leczeniu wielu różnych schorzeń oczu. Można ją również połączyć z dedykowaną aplikacją na smartfona, aby móc monitorować stan zdrowia oczu.
Naukowcy przetestowali dotychczas swoją soczewkę na królikach i świniach i wykazali, że jest ona zdolna do ciągłego monitorowania zmian ciśnienia w oku i podawania leku, jeśli jest to potrzebne.