Koszmary senne to wczesny objaw Parkinsona? Są badania naukowe
Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham. Nowe badanie opublikowane w eClinicalMedicine, wykazało, że w grupie starszych mężczyzn osoby doświadczające częstych złych snów były dwukrotnie bardziej narażone na późniejszą diagnozę choroby Parkinsona niż osoby, które nie miały nocnych koszmarów.
Koszmary senne to wczesny objaw Parkinsona?
Już wcześniejsze badania wykazały, że osoby z chorobą Parkinsona doświadczają koszmarów sennych częściej niż dorośli w populacji ogólnej, ale wykorzystanie złych snów jako wskaźnika ryzyka choroby Parkinsona nie było wcześniej rozważane.
– Chociaż wczesne zdiagnozowanie choroby Parkinsona może być naprawdę korzystne, istnieje bardzo niewiele wskaźników ryzyka, a wiele z nich wymaga kosztownych badań szpitalnych lub są bardzo powszechne i niespecyficzne, jak na przykład cukrzyca – powiedział dr Abidemi Otaiku, główny autor badania.
– Chociaż musimy przeprowadzić dalsze badania, identyfikacja znaczenia złych snów i koszmarów może wskazywać, że osoby, które doświadczają zmian w swoich snach w starszym wieku – bez wyraźnego bodźca – powinny zasięgnąć porady medycznej – uważa specjalista.
Zespół naukowców wykorzystał dane z dużego badania kohortowego z USA, które zawierało dane z okresu 12 lat od 3818 starszych mężczyzn. Na początku badania mężczyźni wypełnili szereg kwestionariuszy, z których jeden zawierał pytania o jakość snu. Uczestnicy zgłaszający złe sny przynajmniej raz w tygodniu byli następnie obserwowani pod koniec badania, aby sprawdzić, czy istnieje większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Parkinsona.
W okresie obserwacji rozpoznano 91 przypadków choroby Parkinsona. Naukowcy odkryli, że uczestnicy doświadczający częstych złych snów byli dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój choroby w porównaniu z tymi, którzy nie narzekali na koszmary. Większość diagnoz miała miejsce w ciągu pierwszych pięciu lat badania.
Masz koszmary senne? Idź do lekarza
Co to dokładnie oznacza? Wyniki sugerują, że starsi dorośli, u których pewnego dnia zostanie zdiagnozowana choroba Parkinsona, prawdopodobnie zaczną doświadczać koszmarów sennych na kilka lat przed wystąpieniem charakterystycznych objawów choroby Parkinsona, w tym drżenia, sztywności i spowolnienia ruchu. Badanie pokazuje również, że nasze sny mogą ujawnić ważne informacje na temat struktury i funkcji naszego mózgu i okazać się ważnym celem badań neuronauki.
Naukowcy planują kolejne badania. Chcą także sprawdzić, czy istnieją powiązania między snami, a innymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak choroba Alzheimera.