Nie przypuszczasz nawet, dlaczego bolą cię plecy. To może być brak tej witaminy
Badania amerykańskich lekarzy z Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej dowodzą, że nawracający ból pleców może być oznaką niedoboru witaminy D. Niedobór tej witaminy może powodować nie tylko bóle i osłabienie kości oraz zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, ale też bóle mięśni. Jeśli cierpisz na bóle pleców, warto rozważyć badanie poziomu witaminy D – wskazują.
Niedobór witaminy D może powodować bóle kości, a nawet prowadzić do osteoporozy
Witamina D odgrywa ważną rolę w profilaktyce osteoporozy. Jej niedobór wiąże się ze zmniejszeniem gęstości kości, co może prowadzić do rozwoju osteoporozy. Przy niedoborze witaminy D kości stają się kruche i podatne na złamania.
Niedobór witaminy D powoduje bóle mięśni
Witamina D wpływa też korzystnie na pracę mięśni. Okazuje się, że gdy jest jej za mało, mogą pojawić się dokuczliwe bóle mięśniowe. Jej niedobór powoduje zmniejszenie masy mięśniowej i upośledzenie zdolności regeneracji mięśni.
Jakie badanie wykonać, by sprawdzić poziom witaminy D w organizmie?
Poziom witaminy D w organizmie sprawdza się poprzez zbadanie stężenia metabolitu 25(OH)D3 w surowicy krwi. Choć brzmi to skomplikowanie, badanie polega po prostu na pobraniu krwi żylnej. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, można je wykonać o dowolnej porze dnia. Nie trzeba też zaprzestać przyjmowania suplementów z witaminą D przed badaniem, jednak trzeba poinformować osobę, która pobiera krew o przyjmowanych lekach i suplementach. Badanie poziomu witaminy D3 można wykonać bezpłatnie na NFZ, jeśli zlecił je endokrynolog lub specjalista z poradni zaburzeń metabolicznych.
Normy poziomu witaminy D
Witaminy D brakuje nam zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Lekarze wskazują, jak interpretować wyniki badań.
- deficyt (niedobór) – 0-50 nmol/l lub 0-20 ng/ml
- stężenie suboptymalne (wskazanie do utrzymania lub zwiększenia suplementacji) – 50-75 nmol/l lub 20-30 ng/ml
- stężenie optymalne (norma, wskazanie do utrzymania) – 75-125 nmol/l lub 30-50 ng/ml
- stężenie wysokie (wskazanie do obniżenia) – 125-250 nmol/l lub 50-100 ng/ml
- stężenie potencjalnie toksyczne – powyżej 250 nmol/nl lub powyżej 100 ng/ml
- stężenie toksyczne – powyżej 500 nmol/nl lub powyżej 200 ng/ml