Objawy możesz mieć nawet przez kilka lat. Pół miliona osób w Polsce nie wie, że ma cukrzycę
Cukrzyca może rozwijać się od trzech do sześciu lat nie zanim wystąpią pełne objawy choroby. Dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań, w tym kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Pomiar glikemii na czczo powinny robić co roku wszystkie osoby po 45. roku życia – podkreślają lekarze z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Badanie jest proste, o zlecenie należy poprosić swojego lekarza pierwszego kontaktu.
Normy poziomu glukozy
Prawidłowa wartość poziomu glukozy we krwi to przedział 3,9–5,5 mmol/l (70–99 mg/dl). Poziom nieznacznie wyższy — 5,6-6,9 mmol/l może wskazywać na stan przedcukrzycowy, czyli stan pomiędzy zdrowiem a rozwojem cukrzycy w pełni.
Ryzyko rozwoju cukrzycy u osób ze stanem cukrzycowym jest od trzech do 10 razy wyższe niż u osób, które mają na czczo prawidłową glikemię.
Kto powinien zrobić sobie badanie?
Do czynników rozwoju choroby należą:
-
nadwaga lub otyłość (obwód w talii powyżej 80 cm: kobiety lub powyżej 94 cm: mężczyźni),
-
cukrzyca występująca w rodzinie,
-
mała aktywność fizyczna,
-
występowanie stanu przedcukrzycowego,
- przebycie cukrzycy ciążowej,
- urodzenie dziecka o masie ciała powyżej 4 kg,
- nadciśnienie tętnicze,
-
dyslipidemia, czyli stężenie cholesterolu frakcji lipoprotein dużej gęstości mniejszej niż 40 mg/dl lub triglicerydów – wyższe niż 150 mg/dl,
-
choroba układu sercowo-naczyniowego,
- zespół policystycznych jajników.
Zmień styl życia, uchroni cię przed chorobą
Lekarze podkreślają, jak ważna jest, zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu cukrzycy zmiana stylu życia. Najnowsze zalecenia dotyczą sposobu odżywiania, ruchu oraz snu. Rekomendowana jest zróżnicowana dieta, z małą ilością tłuszczu zwłaszcza zwierzęcego, z dużą ilością warzyw, z przewagą potraw gotowanych i pieczonych, a nie smażonych oraz unikanie cukru w każdej postaci.Okazuje się, że również zła jakość snu w nocy oraz niedostateczna jego ilość mogą prowadzić do pogorszenia wyników leczenia.
„Chodzi o to, że tabletki niewiele dadzą, jeśli pacjent będzie źle jadł, nie dosypiał i nie zwiększy aktywności fizycznej. Modyfikacja stylu życia niezmiennie pozostaje fundamentem leczenia cukrzycy, zwłaszcza cukrzycy typu 2” – wskazuje prof. Leszek Czupryniak z Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w wywiadzie dla PAP.