Nadwaga to nie tylko kwestia estetyki. Można zmagać się z dodatkowymi kilogramami i lubić siebie. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy rozważyć przejścia na dietę odchudzającą. Właśnie dlatego, że nadwaga ma fatalny wpływ na organizm człowieka. Dla nas jednak główną motywacją bywa wygląd – przestajemy się sobie podobać, nie możemy znaleźć w sklepie odpowiednich ubrań, a te, które dostępne są w naszym rozmiarze, nie podobają nam się. Czasem decydujemy się na zmianę w poszukiwaniu miłości, a innym razem dlatego, że partner/partnerka namówili nas do zmian lub źle się prezentujemy przy ich boku. Tymczasem najważniejsze jest zdrowie. I to o nim powinniśmy pomyśleć, stając na wadze i przeglądając się w lustrze. To tylko kwestia czasu, zanim pojawią się pierwsze problemy zdrowotne.
Nadwaga – problemy zdrowotne
-
Cukrzyca typu 2. Występuje, gdy stężenie glukozy we krwi, zwane także poziomem cukru we krwi, jest zbyt wysokie. Około 8 na 10 osób z cukrzycą typu 2 ma nadwagę lub otyłość. Z czasem wysokie stężenie glukozy we krwi prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak choroby serca, udar, choroby nerek, problemy z oczami, uszkodzenia nerwów.
-
Wysokie ciśnienie krwi, zwane także nadciśnieniem tętniczym, jest stanem, w którym krew przepływa przez naczynia krwionośne z siłą większą niż normalnie. Wysokie ciśnienie krwi może obciążać serce, uszkadzać naczynia krwionośne i zwiększać ryzyko zawału serca, udaru, choroby nerek i śmierci. Wysokie ciśnienie krwi często jest spowodowane nadmiernym spożyciem soli, która znajduje się niemal we wszystkich produktach spożywczych, a sami też chętnie po nią sięgamy. Cukrzyca i nadciśnienie to duet, który często powoduje też uszkodzenie nerek.
-
Choroby serca. Zawał serca, niewydolność serca, dusznica bolesna lub nieprawidłowy rytm serca – wszystko to może być spowodowane chorobami serca. Nadwaga i nieprawidłowe żywienie zwiększają liczbę czynników, prowadzących do chorób serca, takich jak: wysokie ciśnienie krwi, nieprawidłowe poziomy tłuszczów we krwi i wysoki poziom glukozy we krwi.
-
Udar, czyli stan, w którym dopływ krwi do mózgu zostaje nagle odcięty poprzez zablokowanie lub pęknięcie naczynia krwionośnego w mózgu lub szyi. Udar może uszkodzić tkankę mózgową i uniemożliwić mówienie lub poruszanie częściami ciała. Wysokie ciśnienie krwi jest główną przyczyną udarów. Udar może wystąpić niezależnie od wieku. Choć zdecydowanie częściej dotyczy osób starszych lub będących w średnim wieku, nawet osoby młode mogą doświadczyć udaru, ponieważ czynnikami ryzyka jest także niehigieniczny styl życia (w tym nadwaga). Około 80 proc. udarów jest spowodowanych skrzepem (udar niedokrwienny), a reszta wynika z krwawienia w mózgu (udar krwotoczny).
-
Stłuszczenie wątroby. Tłuszczowe choroby wątroby mogą prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby, marskości lub nawet niewydolności wątroby.
-
Choroby pęcherzyka żółciowego. Nadwaga i otyłość mogą zwiększać ryzyko chorób pęcherzyka żółciowego, takich jak kamica żółciowa i zapalenie pęcherzyka żółciowego.
-
Bezdech senny, czyli schorzenie, w przebiegu którego nie oddychamy prawidłowo w czasie snu. Nieleczony bezdech senny może zwiększać ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca.
-
Problemy z ciążą. Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić w czasie ciąży. Ciężarne z nadwagą lub otyłością mogą mieć większe szanse rozwój cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, a także mają większe ryzyko powikłań poporodowych np. po cesarskim cięciu.
Nadwaga bardzo często prowadzi też do depresji. Problemy emocjonalne i psychiczne sprzyjają podjadaniu, prowadząc do powstania błędnego koła. Im bardziej nam źle, tym więcej jemy, nienawidząc siebie jeszcze bardziej.
Na szczęście z nadwagą można (i trzeba!) walczyć.
Czytaj też:
Jak walczyć z nadwagą