Implantacja natychmiastowa umożliwia zachowanie efektownego uśmiechu
Z czego wynika duża popularność usług implantologicznych?
Duże zainteresowanie usługami implantologicznymi wynika z faktu, że coraz więcej osób dba o pełne uzębienie. Coraz wyższa jest także świadomość pacjentów dotycząca estetyki wyglądu i uśmiechu, stąd dążenie do uzupełnienia ubytków zębowych.
Implantologia to dziedzina stomatologii znana od wielu lat, ale w ostatnim czasie dynamicznie się rozwija. Na świecie zarejestrowano już ponad sto systemów implantologicznych, co daje możliwość wszechstronnego wyboru i zastosowania takiego rozwiązania, które będzie najbardziej dopasowane do potrzeb pacjenta. Należy jednak wziąć pod uwagę, że tylko kilka z nich to tzw. systemy Premium.
Jakie możliwości daje pacjentom nowoczesna implantologia?
Celem leczenia implantologicznego jest uzupełnienie ubytku. Może to dotyczyć sytuacji, gdy pacjent nie ma własnego zęba czy zębów lub gdy ząb musi zostać usunięty, ponieważ nie rokuje lub jego leczenie prawdopodobnie skończy się niepowodzeniem.
W przypadku jednego ubytku można wykonać implant i osadzoną na nim koronę. Jeżeli trzeba usunąć większość zębów czy nawet wszystkie, można zastosować inne metody, takie jak most lub proteza osadzona na kilku implantach.
Warto podkreślić, że rozwiązanie implantacji natychmiastowej stosowane jest w uzasadnionych przypadkach, np. wówczas, gdy mamy do czynienia ze złamanym korzeniem zęba, resorpcją lub gdy następują powikłania po leczeniu kanałowym. Jeżeli uratowanie biologicznych korzeni pacjenta jest możliwe, wówczas nie proponujemy implantów.
Gdy ząb trzeba jednak usunąć, pacjent nie musi się bać, że będzie miał widoczny ubytek…
W sytuacjach, gdy trzeba podjąć nieodwracalną decyzję o usunięciu zęba, z pomocą przychodzi implantacja natychmiastowa. Polega ona na tym, że podczas jednej wizyty wykonywane jest usunięcie zęba, a także wszczepienie implantu i osadzenie korony tymczasowej. Taka wizyta trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki znieczuleniu zabieg jest bezbolesny. Po usunięciu zęba pacjent wychodzi z gabinetu z uzupełnionym ubytkiem i z estetycznym uśmiechem.
Jak wygląda cała procedura w przypadku takiej metody?
Podczas pierwszej wizyty wykonuje się dokładną diagnostykę stanu jamy ustnej. Przed zabiegiem wykonana jest tomografia komputerowa oraz skan uzębienia w celu dobrania odpowiedniego implantu i zaprojektowania indywidualnej korony.
Nasza klinika oferuje każdorazowo diagnostykę tomografem 3D i skanerem, następnie uzyskuje się „wirtualnego pacjenta” i w specjalnym oprogramowaniu planuje się pozycje indywidualnie dobranego implantu.
Informacje te mogą być przesyłane z gabinetu do laboratorium i odwrotnie. Całe planowanie odbywa się wtedy na ekranie monitorów, a jego podstawą jest zaprojektowanie zabiegu chirurgicznego opartego na najniższej traumatyzacji i doboru systemu implantologicznego w oparciu o warunki anatomiczne pacjenta.
Dodatkowo wykonywane są zdjęcia fotograficzne i modele diagnostyczne, a za pomocą specjalnego programu można zwizualizować pacjentowi przyszły efekt leczenia, wówczas pacjent ma możliwość podjęcia racjonalnej decyzji.
Czy taka metoda jest możliwa do zastosowania u każdego pacjenta?
Wybór konkretnej metody zależy od kondycji danego zęba i struktur okalających. W niektórych sytuacjach, gdy występują ubytki w tkankach, mogą one wymagać odbudowy, co powoduje, że leczenie trwa dłużej. Niebagatelne znaczenie ma też higiena pacjenta, nawykowe zachowania, a także stosowanie się do zaleceń lekarza.
Implantacja natychmiastowa może być także zastosowana, gdy usunąć trzeba kilka zębów, a nawet wszystkie…
Może to dotyczyć sytuacji, gdy zęby pacjenta są już w stanie nie rokującym do dalszego leczenia. Wówczas na jednej wizycie usuwane są zęby szczątkowe, wstawianych jest kilka implantów, najczęściej cztery lub sześć i na nich osadzany jest most tymczasowy. Po okresie gojenia, kiedy dochodzi do przemodelowania struktur tkanek miękkich, wykonywane jest ostateczne uzupełnienie osadzone na implantach.
Ta metoda sprawia, że pacjenci mogą zachować uśmiech, ciągłość pracy i funkcjonowania w społeczeństwie nawet wówczas, gdy trzeba podjąć decyzję o ekstrakcji zęba czy zębów.
Nowoczesna implantologia po pierwsze daje komfort odzyskania uśmiechu na jednej wizycie. Doskonale zaplanowane zabiegi wykonane w oparciu o wydrukowane szablony chirurgiczne pozwalają chirurgowi na operacje bez płatowe, czyli wykowane bez cięcia i szycia. Pacjent po takim zabiegu nie puchnie i bezboleśnie wraca do swoich obowiązków. Wzrasta samoocena i samopoczucie, a wysoki poziom estetyki sprawia, że po prostu czujemy się dobrze.
Monika Pordes – doktor nauk medycznych, lekarz dentysta, specjalistka z zakresu implantologii i stomatologii estetycznej. Od 2005 r. prowadzi własna praktykę lekarską, specjalizującą się w implantologii i stomatologii estetycznej, działającą w pełnym spektrum diagnostyki medycznej. Posiada 25- letnie doświadczenie z zakresu skomplikowanego procesu wszczepiania implantów i sterowanej regeneracji kości. Jest absolwentką prestiżowych studiów na Uniwersytecie im. J. W Goethe’go we Franfurcie nad Menem. Ukończyła też podyplomowe studia SWPS w Warszawie oraz studia na wydziale lekarsko-stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego im. Semmelweisa w Budapeszcie, uzyskując tytuł doktora. Jest prezeską Stowarzyszenia Implant Masters Poland.