Rozdwajają ci się paznokcie? To może wskazywać na poważną chorobę
Rozdwajanie paznokci to głównie przypadłość kobiet, chociaż dotyczy także dzieci i nieco rzadziej mężczyzn. Zmiany na paznokciu widoczne są gołym okiem. Czasami z problemem można poradzić sobie samemu, ale przyczyną rozdwajających się paznokci są też poważne choroby.
Na wygląd i kondycję paznokci mają wpływ środki chemiczne
Czasem paznokcie stają się łamliwe i rozdwajają się, jeśli nie zakładamy rękawiczek ochronnych podczas prac domowych czy ogrodowych. Kontakt ze środkami chemicznymi używanymi do zmywania naczyń, szorowania czy odkażania powierzchni niekorzystnie działa na skórę rąk, a także na paznokcie.
Za rozdwajanie paznokci może odpowiadać niewłaściwa pielęgnacja
Często zdarza się, że niewłaściwie pielęgnowane paznokcie stają się cienkie i rozdwajają się. Przyczynić się do tego mogą lakiery do paznokci oraz akryl lub żel, które nakłada się w gabinetach kosmetycznych. Zwłaszcza jeśli zabiegi przeprowadzane są regularnie i paznokcie nie mają czasu się zregenerować.
Uboga dieta jako przyczyna rozdwajania się paznokci
Częstą przyczyną niekorzystnych zmian w wyglądzie paznokci jest stosowanie nieodpowiedniej diety – ubogiej w witaminy i składniki mineralne. Niedobory cynku powodują, że paznokcie zaczynają rozdwajać się i stają się bardzo kruche. Powodują również wypadanie włosów i suchość skóry. Za dobrą kondycję paznokci odpowiadają ponadto witaminy: A, C, E oraz z grupy B (niezwykle ważna jest biotyna, która jest podstawą dobrej kondycji zarówno paznokci, jak i włosów) i dlatego nie powinno zabraknąć ich w codziennej diecie.
Choroby, których objawem może być rozdwajanie się paznokci
Rozdwajanie się paznokci jest objawem niektórych chorób. Objaw ten występuje przy takich schorzeniach, jak:
-
grzybica paznokci (rzadziej dłoni lub nóg),
- zaburzenia hormonalne (mogą występować w przypadku nadczynności lub niedoczynności tarczycy),
- zaburzenia pracy tarczycy,
- zaburzenia układu krążenia,
- dna moczanowa,
- łuszczyca paznokci,
- anemia wynikająca z niedoboru żelaza.
Jak dbać o paznokcie?
- Nie obgryzaj paznokci, gdyż osłabia to płytkę.
- Chroń paznokcie przed detergentami, w tym celu stosuj rękawiczki ochronne.
- Nie wycinaj skórek – łatwo wtedy o uszkodzenie płytki.
- Używaj podkładów pod lakier kolorowy.
- Wzmacniaj paznokcie odżywkami.
- Jedz produkty bogate w witaminę A (natka pietruszki, szpinak), witaminę E (oleje roślinne, przetwory mleczne, kasze), witaminy z grupy B (wątróbka, podroby, sardynki), wapń (nabiał, szpinak, botwina), krzem (czosnek, szczypiorek), cynk (pestki dyni, sezam, ciecierzycę, orzechy) i miedź (owoce morza, wołowina, wątróbka), ponieważ są odpowiedzialne za kondycję paznokci.