Wbił ci się kleszcz? Tych rzeczy nigdy nie rób
Jak podkreśla cytowana przez NFZ dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, nieprawidłowe usuwanie kleszczy zwiększa ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi. Czego nie należy robić przy usuwaniu kleszcza?
Czy kleszcza można usunąć igłą?
NFZ przypomina o najważniejszych zasadach związanych z usuwaniem kleszczy. Tego nigdy nie rób:
- nie wyciągaj kleszcza „gołymi” palcami,
- nie rozgniataj,
- nie wyciskaj,
- nie wykręcać,
- nie przypalaj,
- nie smaruj tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami (np. kosmetykami do ciała, oliwą z oliwek);
- nie usuwaj igłą.
Jednocześnie specjaliści NFZ zaznaczają, że usunięcie kleszcza jest po prostu zabiegiem higienicznym, nieinwazyjnym, wykonywanym samodzielnie i porównują to np. do usunięcia samodzielnego usunięcia drzazgi. Ważne, aby po usunięciu kleszcza obserwować miejsce po wkłuciu, ponieważ niektóre z charakterystycznych objawów zakażenia chorobami odkleszczowymi mogą się pojawiać nawet kilka tygodni po zakażeniu.
Jak prawidłowo usunąć kleszcza?
Kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej. Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia jedna z chorób odkleszczowych. Jak przypomina NFZ, znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia. Warto zaopatrzyć się w dostępne w aptekach odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy. Wszystkie z nich gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza bliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go. Po usunięciu kleszcza należy umyć i zdezynfekować skórę.