Popularny antybiotyk wycofywany z aptek. „Nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia pacjenta”
Chodzi o partię leku Duracef. To antybiotyk dostępny tylko na receptę. Stosuje się go m.in. do leczenia zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, układu moczowego, skóry, zapalenia szpiku czy bakteryjnego zapalenia stawów.
Szczegóły wycofywanego antybiotyku
GIF w swoim komunikacie podał szczegóły wycofywanej partii leku.
- DURACEF (Cefadroxilum), 250 mg/5 ml, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej,
- numer serii 2209025,
- data ważności: 03.2024
- podmiot odpowiedzialny: Bausch Health Ireland Limited, Irlandia
Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął protokół badań z Narodowego Instytutu Leków dla tego właśnie produktu leczniczego. Jak czytamy w komunikacie GIF, w orzeczeniu protokołu stwierdzono, że badana próbka produktu nie spełnia wymagań określonych w dokumentacji produktu leczniczego w zakresie jednego z kluczowych parametrów. Chodzi o uwalnianie cefadroksylu, czyli substancji czynnej antybiotyku. „W związku ze stwierdzoną w badaniach niższą wartością uwalniania cefadroksylu w czasie 30 minut, nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia pacjenta, przyjmującego przedmiotowy produkt, wynikającego z braku skuteczności leku” – napisano w komunikacie.
Dlaczego GIF wycofuje leki z obrotu?
Do podstawowych zadań Głównego Inspektora Farmaceutycznego należy czuwanie nad jakością produktów leczniczych i ich obrotem, tak by pacjenci otrzymali właściwy oraz pełnowartościowy produkt leczniczy. Jak podkreślają urzędnicy, najważniejsze jest działanie prewencyjne, a więc niedopuszczenie do potencjalnej możliwości, w której dojdzie do pozostawienia w obrocie produktów leczniczych niespełniających wymagań jakościowych.