Tą groźną chorobą możesz zarazić się od własnego psa. Objawy mogą pojawić się po latach
Bąblowica jest chorobą powodowaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Według raportu Głównego Inspektora Sanitarnego „Stan Sanitarny Kraju za 2022 rok” w ubiegłym roku zdiagnozowano 45 przypadków choroby. Jednak jak zaznaczają autorzy zestawienia, aktualna liczba przypadków jest trudna do oceny, bo choroba rozwija się zwykle długo i często nie daje żadnych objawów. To oznacza, że często jest wykrywana dopiero po kilkunastu latach od zakażenia.
W jaki sposób bąblowicą można zarazić się od psa?
Specjaliści nie mają wątpliwości: skażenie środowiska jajami tasiemców wydalanych wraz z kałem przez zarażone lisy, wilki i jenoty jest powszechne. Stąd tak ważne jest m.in. mycie owoców leśnych, na których jaja tasiemców mogą się znajdować. Ale nie tylko. Także pies może być rezerwuarem tasiemców bąblowcowych.
„Jaja tasiemców dostają się do organizmu człowieka zarówno przez bliski kontakt z tymi zwierzętami (np. głaskanie) i przeniesienie jaj do ust za pośrednictwem brudnych rąk, jak i spożycie skażonej jajami tasiemca żywności (np. niemyte owoce runa leśnego) lub skażonej wody. Zarażenie jest realne w wielu regionach naszego kraju, także na terenach miejskich i podmiejskich, ze względu na pogłębiające się zjawisko powszechnego występowania lisów. W zakresie zapobiegania zachorowaniu na bąblowicę” – czytamy w raporcie GIS.
Profilaktyka przeciwpasożytnicza psów
Aby uchronić się przed bąblowicą należy m.in. regularnie odrobaczać zwierzęta domowe. Pies powinien być regularnie poddawany profilaktyce przeciwpasożytniczej. Warto przy tym upewnić się u swojego lekarza weterynarii, czy preperaty, które podajemy naszym zwierzętom, działają również na tasiemce. Jak podkreślają eksperci, równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie posesji i śmietników przed lisami.