Nie możesz uporać się z infekcją? To może być „długie przeziębienie”
O długim COVID-19 oraz związanych z nim dolegliwościami i powikłaniami powiedziano już dużo. Okazuje się jednak, że są pacjenci, którzy borykają się z podobnymi problemami, ale nie zdiagnozowano u nich zakażenia koronawirusem. W tym przypadku naukowcy mówią o „długim przeziębieniu”.
Czym jest długie przeziębienie?
Nowe badanie przeprowadzono na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie (wyniki zostały opublikowane w eClinicalMedicine). Najczęstsze objawy „długiego przeziębienia” to kaszel, ból brzucha i biegunka występujące ponad cztery tygodnie od momentu początku infekcji.
Wyniki badania sugerują, że ostre infekcje górnych dróg oddechowych inne niż COVID-19 (przeziębienie, grypa czy zapalenie płuc) mogą mieć długotrwałe skutki dla zdrowia, które nie są obecnie właściwie rozpoznawane i diagnozowane.
Ile trwa długie przeziębienie?
Co ciekawe, badanie jest prowadzone od 2020 roku i generalnie skupiało się na skutkach zakażenia koronawirusem. Giulia Vivaldi, główna autorka badania, zwróciła uwagę, że odkrycia jej zespołu rzucają światło nie tylko na wpływ długotrwałego zakażenia koronawirusem na życie ludzi, ale także na inne infekcje dróg oddechowych. Jak podkreśliła, brak wspólnego terminu na ich określenie uniemożliwia zarówno zgłaszanie, jak i diagnozowanie tych schorzeń.
– W miarę kontynuacji badań nad długotrwałym zakażeniem wirusem COVID-19 musimy skorzystać z okazji, aby zbadać i rozważyć trwałe skutki innych ostrych infekcji dróg oddechowych – powiedziała. Naukowcy nie są w stanie jasno określić, jak długo może trwać „długie przeziębienie”. Mają jednak nadzieję – co podkreślają w podsumowaniu badania – że nowe odkrycia zmotywują do dalszych prac nad zrozumieniem, diagnozowaniem i leczeniem zespołów występujących po infekcji.